پارچه

بررسی پارچه کرپ | تاریخچه + موارد استفاده و انواع مختلف کرپ

بررسی پارچه کرپ

پارچه اصلی ترین و مرکزی ترین ابزار در صنعت مد و طراحی لباس است. پارچه ها به لباس ظاهر خوب  و بد می دهند. جنس، رنگ، طرح و قیمت پارچه در طراحی اهمیت بسزایی دارد. پارچه کرپ از محبوبیت زیادی برخوردار است. طراح و خیاط به پارچه روح می دهند و با مهارت و سلیقه از آن لباسهای زیبا و چشمگیری تهیه می کنند. تار و پود تنیده شده از نخ های ظریف، نتیجه ای دلنشین خواهد داشت. برای آشنایی با پارچه کرپ، تصمیم گرفتیم در این مقاله دوک سپید اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. از تاریخچه این پارچه تا موارد استفاده در صنعت مد را مورد بررسی قرار می دهیم.

تاریخچه پارچه کرپ

این پارچه مبدا تاریخی خاصی ندارد. استفاده های زیاد و متنوعی از پارچه کرپ صورت می گیرد. بانوان یونانی برای مراسم عزاداری از این پارچه استفاده می کردند. در شبه قاره هند با این پارچه لباس های سنتی می دوزند. در قرن نوزدهم، این پارچه از حالت عزاداری خارج شد و محبوبیت پیدا کرد.

توصیف پارچه کرپ

بافت این پارچه به صورتی است که حالت مواج و سه بعدی به آن می دهد. به خاطر جنس لطیفش، لباس های دوخته شده با آن بسیار ظریف می شوند و برای مراسم تشریفاتی و مجلسی استفاده می شود. با توجه به فرهنگ های مختلف در جهان، انواع مختلف از پارچه کرپ تولید می شود. امروزه طراحان مد از این پارچه فوق العاده در طراحی لباس های مد روز استفاده می کنند.  حالت عزاداری کرپ جای خود را به طراحی های مد روز  داده است. حتی  این پارچه در تولید لباس های سنتی نیز کاربرد دارد. ترکیبش با پارچه های دیگر نیز سبک خاصی به وجود می آورد و نمای سبک و منحصر فردی به لباس می دهد.

توصیف پارچه کرپ

نحوه تولید

از ویژگی های متمایز پارچه کرپ، بافت آن است. تولید کنندگان با الیاف طبیعی و مصنوعی دست به کار شده و معجزه ای به نام “کرپ” به وجود می آورند که دریچه ای جدید برای صنعت مد باز می کند. فرآیند ساخت پارچه کرپ از نوع پیچش است. در این شیوه، الیاف مورد استفاده در تولید نخ بسیار محکم تر از حد معمول پیچانده می شوند. همچنین از تاب های متناوب استفاده می کنند. همین تکنیک چرخش و تاب متناوب، منجر به تولید نخ کرپ می شود. بعد از تولید نخ کرپ، مرحله رنگ و فرآوری آغاز می شود و سپس آماده می شوند که تبدیل به لباس های چشمگیر و زیبا شوند.

موارد استفاده از پارچه کرپ

طبق توضیحاتی که دادیم، کرپ ماهیت خیلی ظریفی دارد و به همین دلیل در تولید روسری، لباس شب، لباس های مجلسی و سبک کاربرد زیادی دارند.

از کرپ پشمی می توان برای تولید لباس های سنگین تر مثل ژاکت  استفاده کرد.

کرپ مصنوعی دوام بیشتری دارد اما مشکل اساسی این پارچه قابلیت اشتعال زیاد آن است. الیاف طبیعی مخصوصا پشم مقاومت بیشتری در برابر شعله از خود نشان می دهند. نکته دیگر در مورد کرپ پشم این است که راحت تر هستند.

کرپ گزینه مناسبی برای استفاده بر روی سایر پارچه‌ها می باشد. پس می توان از آن به عنوان رویی برای تزئین لباس ها نیز استفاده کرد. این پارچه معمولا برای لباس های روزمره و عادی کاربرد ندارند. همچنین برای عکاسی مد، عروسی، جشن و سایر موارد با کلاس فوق العاده مناسب است.

مقایسه قیمت ها

پارچه کرپ تولید شده از الیاف طبیعی، ابریشم یا پشم قیمت بیشتری نسبت به پارچه کرپ مصنوعی دارند.

انواع پارچه کرپ

این پارچه زیبا انواع مختلفی دارد که در این جا به صورت لیست می آوریم. آئروفان، شاتن باوته، کرپ کانتون، کرپ آنگلیز، کرپ دسانته، کرپلین، کرپون، کرپ فرلنسوی و پلیسه از انواع مختلف پارچه کرپ هستند. تفاوت آن ها در شیوه تولید و نوع نخ است. هر کدام از این پارچه ها برای مصارف خاصی استفاده می شوند و جلوه زیبایی به لباس می دهند.

همچنین بیشتر بخوانید:فرش دستباف

سخن آخر

حالا که در این مقاله دوک سپید با پارچه کرپ آشنا شدید، می توانید برای تهیه لباس تصمیم های بهتری بگیرید. لباس های مجلسی زیبایی با کرپ بدوزید و لذت ببرید. با خواندن این متن، از کیفیت پارچه کرپ مطمئن هستید و می توانید به راحتی آن را انتخاب کنید. کرپ در دنیای مد و طراحی جای ویژه ای برای خود باز کرده است و دست طراحان مد برای تولید لباس های جذاب باز است. آن ها می توانند با خیالی راحت این معجزه را در طراحی های خود جا دهند. کرپ های ساده و طرح دار جذابیت دو چندان به لباس های شما می دهد. پس از انتخاب آن غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.