پارچه

ویژگی های پارچه نخی | مزایا و معایب استفاده از این مدل پارچه

ویژگی های پارچه نخی

اگر بخواهیم در طول تاریخ نگاهی به اختراعات بشری بیاندازیم یکی از ضروری ترین این اختراعات پارچه می باشد. بر اساس موادی که در آن به کار می رود متفاوت است. اولین پارچه ها از پشم و موی حیوانات اهلی شده تهیه می شدند. اما در طول سال ها انسانها آموختند که علاوه بر استفاده از پشم و مو از الیاف گیاهی خصوصا پنبه نیز استفاده کنند. از مزیت های استفاده از الیاف گیاهی و پنبه این می باشد که راحت تر بدست می آید. تابیدن و پارچه بافی با آن راحت تر است. در مقاله پیش رو از دوک سپید در مورد پارچه های نخی و ویژگی آنها توضیح خواهیم داد. اگر می خواهید در مورد استایل های مختلف مانند استایل رترو اطلاعات کسب کنید سایر مقالات را مطالعه نمایید.

پارچه نخی چیست؟

پارچه نخی همان پارچه پنبه ای می باشد که در زبان عموم مردم به این نام معروف گردیده است. پارچه های نخی را می توان به خاطر خصوصیاتی مانند عبور راحت هوا از بین تار و پود آن، خنک بودن، نرمی و عدم ایجاد حساسیت معروف دانست. به همین خاطر این نوع پارچه برای فصل تابستان مورد مناسبی می باشد. اما نکته مهم دیگر این است که مدل  های نخی معمولا همراه با الیاف دیگر نیز تولید می شود. این الیاف به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی و مخلوطی از الیاف طبیعی و مصنوعی.

جنس

از دیگر مسائلی که در مورد مدل های نخی لازم به یادآوری می باشد این است که جنس این پارچه چیست؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چگونه می توان جنس آن و نخی بودن را تشخیص داد. البته راه خاصی که بتوانید تشخیص دهید پارچه مورد نظر شما 100 درصد نخی می باشد! می توانید به این نکته توجه داشته باشید که جنس های نخی معمولا مات تر از پارچه هایی هستند که جنس پارچه آنها از پلی استر می باشد. ضمن این که پارچه های نخی خاصیت کشسانی ندارند در نتیجه زود چروک می شوند. یکی از راه هایی که می توان جنس این پارچه را تشخیص داد براق بودن پارچه های غیر نخی می باشد. نکته دیگری که می توانید تشخیص دهید که  پارچه  نخی است یا خیر یک تکه از پارچه را بسوزانید. اگر پارچه در هنگام سوختن جمع شد جنس پارچه نخی یا پنبه ای نیست. ولی اگر پودر شد و دارای دود سفیدی بود جنس پارچه از نخ می باشد.

مزایای استفاده از پارچه های نخی

افرادی که از این پارچه ها استفاده می کنند می‌توانند از مزایای آن بهره مند شوند. این مزایا عبارتند از:

مزایای استفاده از پارچه های نخی

 سازگاری با پوست

پارچه های ازجنس نخ با پوست سازگاری داشته و امکان به وجود آمدن حساسیت های پوستی در استفاده از این نوع پوشاک تقریبا صفر می باشد.

 تعریق کمتر

به دلیل این که پارچه نخی هوا را از خود عبور می دهد نسبت به سایر پوشاکی که از الیاف دیگر استفاده می کند کمتر باعث تعریق می شود. جنس های نخی حساسیت ایجاد نمی کنند‌.

خنک بودن

جنس مدل های نخی به گونه ای است که خنک می باشد و بهترین گزینه برای فصل تابستان است.

مقاومت، طول عمر و نگهداری

پارچه های نخی از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار هستند. شستشو و لکه گیری جنس های نخی آسان می باشد که این خود مزیتی برای مدل های نخی است.

تناسب با فصل سرد

لباس هایی که از جنس نخ می باشد به خاطر ضخامت نسبتا خوب و گرمای آن مناسب مناسب فصل زمستان نیز می باشد.

معایب پارچه های نخی

در کنار مزیت، پارچه‌های نخی معایبی نیز دارند که عبارتند از:

  • مدل های نخی قابلیت چروک بالایی دارند.
  •  نسبت به پارچه های دیگر آبرفت بالایی دارند.
  • از دیگر معایب جنس های نخی این است که رنگ پس می دهند.
  • وادادگی پارچه ها بدین معنی که گشاد می شوند.
  • لکه شدن سریع پارچه های نخی خصوصا در برابر عرق کردن که لکه های عرق باقی می ماند.

همچنین بیشتر بخوانید:خرید فرش دستباف

سخن آخر

اگر قصد خرید لباس نخی دارید و کیفیت آن برای تان مهم است به این چند نکته نیز توجه کنید. بسته بودن تار و پود پارچه مهم است. وزن پارچه مهم است. شاید کیفیت تار و پود پارچه خوب باشد اما نخ آن از کیفیت خوبی برخوردار نباشد‌ اصطلاحا نخ آن پوک می باشد. در این میان اگر در مورد خرید لباس های نخی دچار تردید هستید می توانید از مشاورین ما در سایت دوک سپید کمک بگیرید تا خریدی مطمئن داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.