پارچه

پارچه شیفون (ابریشم) چه ویژگی ها و کاربرد هایی دارد؟

پارچه شیفون

دنیای مد و پارچه جذابیت خاصی دارد و طراحان مد از این دنیای خاص استفاده های چشمگیری می کنند. یکی از پارچه های زیبا، پارچه شیفون است که به دلیل نوع جنس و لطافت خاص آن، طرفداران زیادی دارد. پارچه ای لوکس و شیک که توجه اکثر طراحان را به خود جلب می کند و در دنیای مد نقش به سزایی را ایفا می کند. در این مقاله دوک سپید به بررسی این پارچه در دنیای استایل ها می پردازیم.

خصوصیات پارچه شیفون

پارچه شیفون یا ابریشمی، پارچه ای بسیار سبک، نرم و براق است که بیشتر برای تزئین لباس از آن استفاده می شود. پارچه ای با ظرافت خاص و تجملی که با ظاهر درخشان و شفاف زیبایی خاصی به لباس می دهد و قرن ها از آن در مد از آن استفاده می شود. اگر پارچه را زیر ذره بین قرار دهید، همانند سک توری ظریف است.

موارد استفاده از پارچه شیفون

این پارچه بیشتر در لباس شب و مجلسی استفاده می شود و زیبایی خاصی به آن می دهد. در بیشتر طراحی ها از پارچه شیفون به عنوان روکش و لایه رویی استفاده می شود زیرا ظاهری ظریف و خاص  و حجم زیبایی به لباس می دهد. همچنین از این پارچه در انواع بلوز، روبان، روسری و حتی لباس زیر استفاده می شود.

این پارچه در دکوراسیون منزل نیز کاربرد دارد. برای دوخت پرده های شفاف و روکش های تزیینی از نوعی پارچه ابریشمی استفاده می شود. چرا که ظاهر درخشان آن جلوه خاصی به منزل می دهد و طبیعت خالص آن اجازه می دهد که نور از پنجره عبور کند. این پارچه در تولید لباس های سنتی هندی مثل ساری و دوپاتا کاربرد دارد.

تاریخچه پارچه شیفون

کلمه شیفون ریشه فرانسوی دارد که به معمی پارچه است. اولین پارچه شیفون منحصرا از ابریشم تولید شد. ابریشم بسیار گران بود و به همین دلیل این پارچه در موارد خاص استفاده می شد و استفاده از آن در طراحی لباس ها نشان دهنده جایگاه ویژه و تجملاتی بود. البته بعدها ابریشم نایلونی و پلی استر هم تولید شد.

 پارچه شیفون

پارچه شیفون، بسیار سبک است و به راحتی ساییده می شود و این مسئله برای طراحان و خیاط ها مشکل به وجود می آورد. به همین دلیل برای جلوگیری از ساییدگی و خراب شدن پارچه از درزهای فرانسوی استفاده می کنند. پارچه شیفون یا ابریشم نسبت به پارچه ابریشم پلی استر کشش بیشتری دارد زیرا ابریشم طبیعی انعطاف پذیرتر است. پارچه شیفون با ابریشم طبیعی درخشندگی زیادی دارد، اما پارچه ابریشمی پنبه ای مات تر است. این پارچه رنگ را به خوبی نگه می دارد. ابریشم طبیعی رنگ ها را به طرز زیبایی جلوه می دهد زیرا رنگ زیادی را جذب می کند.

در کنار تمام این خصوصیات عالی پارچه شیفون معایبی هم دارد. کار با آن برای طراحان و خیاط ها مشکل است. لغزندگی زیادی دارد و همین دلیل سختی کار است. زمان دوخت باید از سوزن های تیز استفاده شود. چون سوزن تیز از ساییده و کشیده شدن آن جلوگیری می کند. همچنین نخ های این پارچه به راحتی گیر می کنند و نخ کش می شوند. پارچه شیفون طبیعی به مرور زمان شکل خود را از دست می دهد و حالت شل و آویزان پیدا می کند، اما پارچه ابریشمی نایلونی و پلی استر بیشتر شکل خود را حفظ می کنند.

روش های شستشو

برای شستشوی پارچه شیفون باید دقت کرد زیرا شکل خود را از دست می دهند. آن را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. پارچه ابریشم پلی استر و نایلونی را می توانید با دست یا ماشین لباسشویی شستشو داد. سعی کنید از یک شوینده ملایم استفاده کنید نه تنها برای پارچه ابرایشم بلکه برا یسایر پارچه ماند پارچه کرب نیز می توانید از این روز استفاده کنید و آن را با آب سر بشویید. بیشتر از ۳۰ دقیق در آب نگذارید چوو رنگ آن از بین می رود. آن را فشار ندهید زیرا شکل خود را از دست می دهد. همچنین از گیره استفاده نکنید زیرا روی آن خط ایجاد می کند. می توانید آن را به طور صاف پهن کنید. همانگونه که قبلا گفته شد آن را در آفتاب قرار ندهید.

سخن آخر

در این مقاله از دوک سپید درباره پارچه سیفون یا ابریشم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. این پارچه، با ظاهر زیبا و خاص خود، جلوه بی نظیری به لباس های مجلسی و لباس شب می دهد. به دلیل گرانی ابریشم، این پارچه مخصوص افراد خاص است. طراحان مد علاقه زیادی به استفاده از پارچه شیفون در کارهای خود دارند و با این کار، طراحی های جالب و چشمگیری ارائه می دهند. همچنین طراحان دکوراسیون داخلی از این پارچه برای تولید پرده های شفاف و مجلل استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.