پارچه

پارچه ژاکارد تافته | کاربرد های بسیار با تنوع در طرح و نقش

پارچه ژاکارد تافته

امروزه برای پوشش آقایان و خانم ها حتی خردسالان انواع مختلف پارچه ویژه خودشان موجود است. معمولا لباس های که از پارچه نخی هستند بیش از 90 درصد از تولید پوشاک اطفال و خردسالان را در برمی گیرد. اما در پوشاک ویژه بزرگسالان چه آقایان و چه خانم ها تنوع بیشتری از لحاظ نوع پارچه و کیفیت مختلف تولید و عرضه می گردد. یکی از این نمونه پارچه ها که طرفداران خاص خود را دارد پارچه ژاکارد تافته است. در ادامه مقاله از دوک سپید در مورد این پارچه توضیحاتی خواهیم داد.

پارچه ژاکارد تافته

پارچه ژاکارد تافته به پارچه ای گفته می شود که زمینه اصلی آن تافته است. پارچه تافته که به عنوان پارچه ای مجلسی شناخته شده است. معمولا به دو صورت براق و نیمه براق می باشد. این پارچه حالت خشک و آهار دار دارد. هنگام تکان خوردن صدای خش خشی می دهد. پارچه های ژاکارد تافته بدون کشسانی و انعطاف ناپذیرند. این پارچه علاوه بر این ها، ویژگی های خاص خود را نیز دارد. پارچه ژاکارد تافته معمولا براق و درخشان است. در تعریف پارچه تافته می توانیم بگوئیم پارچه ای است با بافت درخشان که معمولا مواد اولیه استفاده شده برای تولید آن از جنس ابریشم می باشد.

البته در مواردی از ابریشم مصنوعی نیز استفاده می گردد‌. این الیاف مصنوعی شامل نایلون، استات، پلی استر یا هر نوع الیاف مصنوعی دیگری می شوند. طرح های پارچه های ژاکارد تافته می تواند مسطح، پفکی و یا برجسته باشد. همچنین برای بافت پارچه ژاکارد تافته از رنگ های بسیار متنوع و نخ سیم استفاده می شود. ایستایی این پارچه خشک و آهار دار است و برای لباس هایی با سیلوئت های عجیب و بسیار متفاوت می باشد. این پارچه اگر سیملی نباشد، زیر دست صیقلی و نرمی دارد. این پارچه چروک پذیر است. اما به راحتی پس از اتوکشی صاف می شود. ضخامت این پارچه از متوسط تا رو به ضخیم است.

پارچه تافته به جز دوخت لباس در موارد دیگر مانند دوخت سرویس های زیبای روتختی، رومیزی و دیگر موارد نیز استفاده دارد‌.‌پارچه ژاکارد تافته دارای وزن متوسط رو به سنگین است. هنگام خرید پارچه این را در نظر بگیرید که جنس آن از نخ یا الیاف مصنوعی می باشد. طرح دو رویه پارچه های ژاکارد تافته باعث می شود که از هر دو روی آن برای موارد خاص استفاده شود.

ژاکارد تافته

تنوع در طرح و نقش

یکی از مهم ترین مواردی که باید در زمینه پارچه ها در نظر داشته باشیم تنوع در طرح و نقش است. پارچه ژاکارد تافته نیز از این قاعده خارج نمی باشد. به همین دلیل در این بخش از مقاله به بررسی تنوع در طرح و نقش آن می پردازیم. این پارچه دارای طرح های متنوعی است. شما می توانید مدل های هندسی و فانتزی بسیار زیبایی را ببینید. از گل های تخت و پفکی در طراحی آن نیز استفاده می شود. پفکی بودن در کنار زمینه های برق و حتی خشک می تواند جذابیت و جلوه زیبایی به آن ببخشد. به علت درخشندگی خاصی که دارد می توانید آن را به خوبی در لباس های خاص خود استفاده کنید.

کاربرد پارچه تافته ژاکارد

این پارچه به خاطر قیمت بالا و ظاهر لوکسی که دارد برای دوخت لباس های مجلسی بسیار مناسب است. خصوصا در لباس های پفی و چین دار مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه ژاکارد تافته را می توانید با پارچه های آهارداری مانند ساتن آمریکایی ترکیب کنید. در برخی از مدل های این پارچه برای تنخور بهتر و راحت تر از لایی کشی و آستر کشی استفاده می شود. دقت داشته باشید که از این مدل پارچه ها برای دوخت کت و شلوار های مجلسی هم استفاده می شود. به دلیل تنخور خوبی که دارند جذابیت بالایی را در استایل شما به نمایش می گذارند.

همچنین بخوانید:
قوانین ست کردن لباس و زیورآلات، چطور بهترین استایل را داشته باشیم

سخن آخر

این روز ها دنیای پارچه ها مدل ها و سبک های جدیدی را به خود دیده است. یکی از این مدل های جذاب انواع ژاکارد است. از این مدل پارچه در استایل های مختلف دنیای مد استفاده می شود. در این مقاله از وب سایت دوک سپید به بررسی پارچه ژاکارد تافته پرداختیم. تمامی ویژگی ها و کاربرد های آن را نیز بیان نمودیم. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در این باره دارید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید. برای شناخت استایل های مختلف مانند استایل رترو نیز سایر مقالات را بخوانید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.