پارچه

مزایای پارچه با الیاف طبیعی | بررسی انواع پارچه ها با الیاف طبیعی

پارچه با الیاف طبیعی

وقتی وارد فروشگاه پارچه فروشی می شوید و قفسه های رنگارنگ و زیبا را مشاهده می کنید، مسلما در نگاه اول به این که پارچه از چه الیافی بافته شده فکر نمی کنید. از خود نمی پرسید که آیا این پارچه از الیاف طبیعی بافته ‌شده یا نه. در وهله اول زیبایی پارچه و جنس ظاهری برلی شما مهم است. آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این پارچه از پنبه، ابریشم یا پلی استر ساخته شده است؟ از فروشنده راجع به این موضوع کمک خواسته اید؟ آیا از مزایای پارچه با الیاف طبیعی اطلاعات کافی دارید؟ یا به این فکر کرده اید که پارچه خریداری شده برای شما و یا طبیعت و سیاره زمین خوب است؟ در این مقاله دوک سپید درباره این موضوع صحبت می کنیم.

پارچه با الیاف طبیعی چه خصوصیاتی دارد؟

موضوع پارچه با الیاف طبیعی بحثی مهم است که باید مورد بررسی قرار گیرد. منسوجات بافته شده از الیاف طبیعی را پارچه های طبیعی می گویند. برخی از این پارچه ها صدها و حتی هزاران سال است که استفاده می شوند. بعضی از انواع پارچه طبیعی عبارتند از:

پارچه کتان

پارچه کتان قدیمی ترین پارچه با الیاف طبیعی است. از گیاه کتان برگرفته شده و در برابر نور خورشید مقاوم است. قابل شستشو، محکم و ضد حساسیت می باشد.

پارچه پنبه

می توان به جرات گفت که همه کاره ترین پارچه می باشد. بادوام و نگهداری از آن آسان است. این پارچه از گیاه شاهدانه به دست می آید. شکل خود را به خوبی حفظ می کند و به صورت کاملا طبیعی در برابر قالب مقاوم است.

پارچه ابریشم

پارچه ابریشم با الیاف طبیعی از یک فیبر مبتنی بر پروتئین که توسط کرم ابریشم تنیده شده ساخته می شود. قوی، ضد حساسیت و دارای درخشندگی طبیعی و زیبایی است و پوشش خوبی دارد.

ترمه

این پارچه از انواع بز به دست می آید. پارچه ای لوکس، نرم، ابریشمی، صاف و بسیار گرم است.

پشم پارچه ای با الیاف طبیعی

پارچه ای ساخته شده از فیبر بر پایه پروتئین است. این پارچه طبیعی می تواند با الیافهای مصنوعی ترکیب شود. بادوام، گرم و انعطاف پذیر است و به خوبی رنگ می شود.

پارچه جوت

این پارچه هم بر پایه فیبر است. الیافی براق دارد و درشت و محکم است و قابل بازیافت می باشد.

جوت

پارچه بامبو

این پارچه طبیعی مشتق شده از گیاه بامبو است. فوق العاده نرم، تنفس پذیر و بادوام است. نگهداری از این پارچه هم آسان می باشد.

الیاف طبیعی پارچه موهر

پارچه موهر از بز آنگورا ساخته می شود. بسیار نرم می باشد و دارای درخشندگی بالایی است. خواص تنظیم کننده حرارت نیز دارد.

چرم

این محصول حیوانی است. دارای استحکام کششی بالاست. در برابر پارگی مقاوم است. قوی، بادوام و صاف است.

لیستی که در این جا برای شما آوردیم، شامل انواع پارچه با الیاف طبیعی است که همگی از گیاهان و حیوانات مشتق ‌شده اند. این الیاف برای ایجاد نخ و تبدیل ‌شدن به پارچه می چرخند. از این پارچه ها برای تولید همه چیز استفاده می شود. یعنی از لباس گرفته تا وسایل خانه و مبلمان را می توان با انواع پارچه طبیعی تولید کرد. حدی در زمینه های صنعتی و پزشکی نیز قابلیت استفاده دارند.

مزایای پارچه با الیاف طبیعی

پارچه طبیعی هم برای شما و هم برای محیط زیست عالی است و تاثیر مثبتی بر هر دو دارد. از نظر زیست محیطی پایدار هستند و قابل بازیافت، رطوبت گیر، تنفس پذیر، بادوام، مقاوم در برابر حرارت و به طور طبیعی از بین برنده کپک و آلودگی هستند. امکان کاشت و رشد ارگانیک دارند و اطمینان می دهد که از آفت کش ها و مواد شیمیایی استفاده نمی شود. مزیت بزرگ پارچه طبیعی کیفیت جذب بالای آن است. رطوبت را از پوست دور می کند و به بدن احساس خشکی می دهد.

همچنین بیشتر بخوانید:خرید اینترنتی فرش دستباف

استفاده از پارچه با الیاف طبیعی برای پوست های حساس

بسیاری از افراد پوستی حساس دارند و با استفاده از الیاف مصنوعی پوستشان حساس می شود. پارچه های طبیعی صد حساسیت هستند و خواص ضدباکتریایی دارند. برای نوزاد کاملا مناسب هستند و در واقع با پوست کودک مهربان هستند. شاید فکر کنید که پارچه طبیعی همانند گونی ضخیم است، در صورتی که بسیار لطیف و نرم هستند. علاوه بر زیبایی از نظر زیست محیطی پایدار و قابل تجزیه و بازیافت هستند.

سخن آخر

با توضیحات ما در این مقاله دوک سپید درباره انواع پارچه با الیاف طبیعی، می توانید زمان خرید به این مسئله توجه کنید. در خرید خود تجدید نظر نمایید. با خرید پارچه طبیعی هم به بدن و پوست خود و هم به محیط زیست کمک می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.