فرش

خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری + تاریخچه فرش

خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری

در تاریخ کشور عزیزمان زیراندازها اصلی ترین لوازم منزل محسوب می شدند. هر خانواده با توجه به قدرت مالی و توان خرید خود نوعی زیرانداز را استفاده می کرده است. از حصیر و گلیم گرفته تا قالی های گران قیمت. همه نوع زیرانداز ها دستباف بودند قبل از ورود موکت و فرش های ماشینی همین زیراندازهای دستبافت زینت بخش منازل بودند. با ذکر این مقدمه در متن پیش رو به خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری اشاره ای می کنیم. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع فرش و خرید اینترنتی فرش دستباف می توانید با متخصصان دوک سپید در ارتباط باشید.

تاریخچه فرش دستبافت

قالی یا فرش دستباف ایرانی از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته. گزنفنون تاریخ نگار یونانی در کتاب سیرت کوروش در مورد قالیچه هایی که بسیار نرم بوده و ایرانیان به عنوان زیرانداز استفاده می کردند توضیحاتی داده است. چینی ها از ورود فرش های ایرانی در زمان ساسانیان به چین نیز بحث هایی مطرح کرده اند.

در مورد قدیمی ترین فرش یافته شده ایرانی می توان به فرش پازیریک اشاره کرد. صنعت قالی بافی در دوران مختلف تاریخ ایران وجود داشته و از لحاظ رونق در زمان صفویان به اوج زیبایی و هنر رسیده است. از لحاظ صادرات نیز دوران قاجار بهترین دوران بوده است. قالی یا فرش دستبافت ایرانی در اکثر نقاط ایران بافته می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه در مورد  خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری توضیحاتی خواهیم داد.

بیشتر بخوانید : خرید فرش ماشینی

خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری

مردم ایل بختیاری یا عشایر ایل بختیاری از مرمان اصیل ایرانی هستند که در جنوب غربی ایران در استانهای چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان، کهکلویه و بویراحمد و اصفهان زندگی می کنند. یکی از صنایع دستی که در میان عشایر بختیاری و مردم بختیاری جایگاه خاصی داشته و اکنون نیز این جایگاه و منزلت را حفظ کرده است فرش دستبافت می باشد. فرش دستبافت بختیاری یک نمونه بارز از هنر و زیبایی می باشد که به طور ناخودآگاه از شنیدن نام آن و ایل بختیاری حس ایرانی بودن و اصالت به انسان دست می دهد. خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری همراه با مزایای بسیار زیادی است.

فرش دستباف بختیاری

لازم به یادآوری است که طرح ها، رنگ ها و نقش های استفاده شده در فرش های دستبافت بختیاری نمایش کوچکی از هنر مردم این خطه غیور می باشد که گاهی قیمت گذاری آن را سخت می کند. اما اگر بخواهیم در مورد  مراکز مهم بافت قالی بختیاری صحبت کنیم می توانیم بگوییم دو دسته بندی برای قالی بافان چهارمحال و بختیاری وجود دارد:

 • قالی قشقایی که می توان نتیجه آن را هنر زنان و مردان ترک قشقایی این استان دانست.
 • فرش دستبافت بختیاری که منشأ نژادی لر را نسبت داد و آن را ماحصل دست بافندگان عشایر و طوایف لر بختیاری دانست. این فرش های دستبافت در شهرهای بلداجی، شهرکرد، فریدن، چالشتر و سامان بافته می شود. در ادامه در مورد طرح و تنوع فرش دستبافت بختیاری و شرایط خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری توضیح خواهیم داد ، پس با ما همراه باشید.

طرح و تنوع فرش دستبافت بختیاری

همانگونه که قبلا گفتیم فرش دستبافت در دو مدل اصلی قشقایی و بختیاری بافته می شود. به صورت خلاصه این طرح ها عبارتند از:

مدل بختیاری

 • خشتی در دو نوع گل و گیاه و جانوری
 • ترنجی شامل لچک و ترنج
 • سرو کاج قابی مناوری
 • گل مینا(اشرافی)
 • گلدانی شرابه
 • گلدانی و درختی.

فرش دستبافت قشقایی

 • ترنج
 • شکرلو
 • بندی
 • الوان

خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری نیاز به اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مولفه ها دارد.  در مورد  رنگ فرش دستبافت قشقایی نیز باید گفت در قدیم زنان قشقایی از رنگ های طبیعی که از گل ها و گیاهان بدست می آمد کار رنگرزی را انجام می دادند. اما امروزه متاسفانه به خاطر سختی کار بیشتر از رنگ های شیمیایی استفاده می شود. اما در مورد رنگ لاکی و سبز از مشخصه های فرش های دستبافت بختیاری می باشد. در این قالی ها بیشتر از رنگ های قرمز، آبی روشن، آبی سیر، سبز، نارنجی و زرد استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : خرید اینترنتی گلیم

شرایط خرید اینترنتی فرش دستباف بختیاری

برای خرید اینترنتی فرش دستبافت بختیاری می توانید از سایت های معتبر راهنمایی و بهره بگیرید. معمولا تعاونی های فرش دستبافت بختیاری برای فروش محصولات خود سایت هایی دارند که در آن انواع فرش با قیمت ها و طرح های مختلف به معرض دید گذاشته شده است. راه دیگر مراجعه به سایت های تجار فروشنده و معتبر فرش بختیاری می باشد که می توانند راهنمای خوبی باشند. راه سوم نیز کمک گرفتن از متخصصان فرش در سایت دوک سپید می باشد که می توانند شما را در این امر راهنمایی کنند. قبل از خرید فرش دستبافت بختیاری حتما با راهنمایی های متخصصین از کیفیت و حدود قیمت این فرش اطلاع کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.