فرش

تاریخچه و ویژگی های فرش کاشمر خرید اینترنتی فرش دستباف کاشمر

خرید اینترنتی فرش دستباف کاشمر

اگر دقت کرده باشیم یکی از صنایع دستی در ایران که در همه نقاط به صورت مشترک تولید می شود و در اصل یک اساس و مایه دارد فرش است.‌البته در طرح و نقش با هم تفاوت دارند.  فرش دستبافت در اکثر نقاط ایران تولید می شود و به بازار عرضه می گردد که طرفداران خاص خود را نیز دارد. یکی از فرش های دست بافت ایران که در مقاله پیش رو در مورد آن صحبت خواهیم کرد فرش کاشمر می باشد. از کیفیت و خصوصیات آن و از نحوه خرید اینترنتی این فرش توضیح خواهیم داد. هدف ما در این مقاله از وب سایت دوک سپید بررسی خرید اینترنتی فرش دستباف کاشمر می باشد.

قدمت فرش کاشمر

در مورد قدمت فرش کاشمر آنچه به ثبت رسمی رسیده است را بیان می کنیم. تاریخ قالی بافی جدید در این شهر به سال های قبل از 1300 هجری شمسی می رسد. اما به طور دقیق شروع دوره بافندگی در کاشمر به سال های 1260 تا 1280 شمسی باز می گردد.

شروع قالی بافی تا سال 1340

بخش اول این دوره پنج گانه از زمان شکل گیری قالی بافی تا سال 1340 را شامل می شود. با وجود عرضه فراوان قالی این دوره را می توان دوران خاموشی و سکوت فرش بافی کاشمر نامید. در این دوران استادانی چون ابراهیمی، سیاح،  گلستانی و… . هر چند در بافت فرش های دارای کیفیت و مرغوبیت توجه خاصی داشتند.

اما با وجود شاخص های ویژه تولیداتشان به خاطر سهم ناچیز آن ها در مقابل تعداد بسیار زیاد قالی های نامرغوب کاشمر قادر نبودند در روش های بافت و تولید مناسب موثر واقع می شوند.

رنگ فرش کاشمر

استفاده از رنگ های گیاهی با استفاده از شیوه بافت چند چین با یک پود، جفتی بافی و از همه مهم تر عدم تنوع در طرح ها می باشد.

دو‌ طرح عمده و شناخته شده سال های قبل از 40، طرح های حسن قاضی و زرین کلک بودند. طرح هایی که عمدتا در قسمت های تربت حیدریه و روستاهای ما بین تربت و کاشمر بافته می شدند. در حال حاضر استفاده از رنگ گیاهی به طور محدود توسط تولید کنندگان جزء انجام می گیرد. اما تعداد آن ها بسیار ناچیز می باشد.

رنگ لاکی که در قالی های مختلف کاشمر استفاده می شود، را می توان یکی از جنبه های تمایز و شاید هم تشخیص بافته های این بخش ها قلمداد کرد. در مورد صادرات فرش کاشمر بایستی گفت کشور های کانادا، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی از جمله متقاضیان خرید فرش با کیفیت کاشمر بوده اند.

در حال حاضر حدود 10 کارگاه رنگرزی فعال در کاشمر تامین کننده بخشی مهمی از مواد اولیه کارگاه های قالی بافی کاشمر و حومه آن می باشند. رنگ های جوهری به ویژه رنگ های وارداتی از کشور چین بخش مهمی از مواد مصرفی آن ها را تشکیل می دهد. اگر چه استفاده از رنگ های گیاهی به طور محدود توسط تولید کنندگان جزء انجام می گیرد.

ولی تعداد آن ها بسیار ناچیز است و نمی توان بر آن ها تاکید نمود. خرید اینترنتی فرش دستباف کاشمر  نیاز به اطلاع از این موارد دارد.

همچنین بخوانید : نکات مهم در انداختن فرش در خانه

گره و دارهای قالی در کاشمر

نوع گره مورد استفاده در قالی های کاشمر و حومه آن گره فارسی می باشد. اما در کنار آن به طور پراکنده و محدود از گره ترکی نیز استفاده می شود. شیرازه کلیه قالی های کاشمری پس از اتمام بافت انجام می شود.

همچنین پرداخت و قیچی کردن گره ها پس از اتمام فرش توسط کارگاه های پرداخت صورت می گیرد. قیچی کردن گره های پرداخت با استفاده از قیچی های برقی انجام می شود.

اما دار های این منطقه اغلب چوبی است و در سال های اخیر استفاده از دارهای آهنی و یا کار بردن آهن در بخشی از آن رواج یافته است. چله کشی کلیه قالی های کاشمر به صورت معروف به ترکی و بر روی دار قالی انجام می گیرد. در حال حاضر پشم به عنوان ماده اصلی قالی های کاشمر در کنار کاربرد محدود ابریشم در قالی های سبک نایین مواد اولیه مورد استفاده در قالی کاشمر را تشکیل می دهند.

بازار های فروش فرش کاشمر

اما بازار فروش فرش کاشمر به صورت سنتی انجام می گردد و توسط تجار این رشته صورت می پذیرد. فروش آن بیشتر با مرکزیت مشهد انجام می پذیرد. در سال های اخیر و استفاده از اینترنت و اپلیکیشن های مختلف فرش کاصمر نیز فروش اینترنتی را‌ داشته که به صورت های زیر انجام می گیرد.

بازار های فروش فرش کاشمر

 فروش و خرید اینترنتی فرش کاشمر از طریق فروشگاه های معتبر فرش

در این روش برخی از فروشندگان معتبر فرش به خاطر این که خریداران بیشتری را تحت پوشش قرار دهند اقدام به فروش اینترنتی کرده و حتی محصولات خود را به کشورهای دیگر نیز ارسال می کنند.

فروش از طریق فروشگاه های خاص اینترنتی ویژه فرش

امروز با وجود اینترنت و فراگیر بودن آن سایت های مختلفی وجود دارند که دارای مجوز فروش فرش هستند. آن ها اقدام به فروش اینترنتی کرده اند. در این سایت ها خصوصیات یک فرش شامل تعداد گره ها و یا چند شانه بودن آن و حتی توضیح در مورد طرح و… را شامل می شود که برای خریدار قانع کننده می باشد.

همچنین بخوانید : خرید اینترنتی فرش دستباف بیجار

فروش و خرید اینترنتی فرش کاشمر با گروه های تولیدی

درسال های اخیر و با توسعه اینترنت خیلی از تعاونی های تولیدی و گروهای تولیدی فرش از اینترنت برای معرفی و فروش کالاهای خود استفاده می کنند. این گروه ها و تعاونی ها می توانند با توضیحات علمی و معرفی تولیدات خود نسبت به صادرات آن نیز اقدام کنند.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت دوک سپید ما در ارتباط با خرید اینترنتی فرش دستباف کاشمر صحبت کردیم. فرش کاشمر یکی از فرش های با قدمت در ایران است. گره ها و رنگ بندی های این فرش ویژگی های خاص خود را دارند. در این مقاله به تمامی این موارد پرداخته ایم. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید اینترنتی فرش دستباف دارید و یا می خواهید از روش های نگهداری فرش دستباف و ماشینی آگاه شوید با متخصصان ما در وب سایت دوک سپید در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.