فرش

خرید اینترنتی فرش دستباف قم | ویژگی های فرش دستباف قم برای خرید چیست؟

خرید اینترنتی فرش دستباف قم

فرش های دستبافت از قدینپمی ترین صنایع دستی کشورمان می باشگد. اگر تمایل داشته باشیم در ارتباط با تاریخچه فرش های ایرانی بگوییم باید به زمان هخامنشیان و حتی قبل از آن توجه کنیم. این قدمت باعث شده که نه تنها ارزش خودر ا ازدست ندهد بلکه دارای قرب و منزلت بیشتری نیز گردد. در ایران عزیزمان، علاقه پادشاهان صفوی به فرش باعث گردید که دچار پیشرفت خوبی گردد و در اکثر نقاط فرش دستبافت ایرانی تولید و روانه جامعه گردد. با ذکر این مقدمه در مورد فرش دستبافت قم، خصوصیات آن و شرایط ویژه توضیح داده و در آخر در مورد فروش اینترنتی این فرش نیز صحبت خواهیم کرد. هدف ما در این مقاله از دوک سپید بررسی خرید اینترنتی فرش دستباف قم می باشد.

فرش در ایران

همانگونه که گفتیم فرش دستبافت در ایران از قدمتی طولانی برخوردار است. اما از لحاظ اوج هنر فرش بافی می توان به دوران صفویه اشاره کرد. در زمان قاجار فرش ایران علاوه بر داخل کشور به کشور عثمانی (ترکیه) و از آنجا به دیگر کشورهای اروپایی نیز صادر گردیده است. فرش دستبافت ایرانی در مناطق مختلف مختلف بافته می شود.  هر کدام دارای خصوصیات خاص خود از لحاظ رنگ، طرح، جنس، مواد اولیه و نوع بافت می باشند. یکی از فرش های دستبافت ایران که طرفداران خاص خود را دارد فرش دستبافت قم می باشد. در ادامه در مورد این فرش و فروش اینترنتی آن توضیح خواهیم داد.

موقعیت جغرافیایی قم و تاثیر بر خرید اینترنتی فرش دستباف

استان قم از شمال به تهران، از شرق به استان سمنان، از جنوب به استان های مرکزی و اصفهان و از غرب به استان مرکزی محدود می شود.

این استان مساحتی برابر با 11237 کیلومتر مربع دارد. مردم این استان به سبب فعالیت تجاری ویژه توانسته اند از لحاظ توجه به هنر وصنعت و تجارت فرش به سرعت پیشرفت کند و با استعداد و توانایی هنرمندان این خطه در این رشته (بافت فرش)از برخی مناطق نیز پیشی بگیرد. از دیرباز هنر فرش بافی میان عشایر و  روستائیان اطراف این شهر رواج داشته. ولی در مورد سابقه بافت شهری فرش در قم چیزی حدود یکصد سال می گذرد. در حال حاضر فرش بافی یکی از شغل های مهم اهالی قم و اطراف آن می باشد. قالی و قالیچه های ابریشمی و پشمی مهم ترین صادرات این شهر را تشکیل می دهند.

ویژگی های فرش دستباف قم برای خرید اینترنتی

در مورد ویژگی های فرش قم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های فرش دستباف قم برای خرید اینترنتی

طرح و نقش

طرح و نقش فرش های دستبافت قم عبارتند از:

 • لچک ترنج همراه گل های شاه عباسی ریز و بزرگ
 • محرمات با رنگ آمیزی زیبا و متناسب
 • نقش محرابی در انواع آن
 • شکارگاه
 • خشتی و انواع آن
 • گل ریز

این نقوش از نقشه های اصفهان و کاشان پیروی می کنند. ولی تغییرات اساسی در آنها داده شده است. همین تغییرات در سبک جدیدی را به نام سبک قم به وجود آورده است.

بافت رج شمار

فرش ناحیه قم معمولا از 40 گره به بالا در 5/6سانتی متر است. فرش قم ریزبافت است و با گره متقارن نامتقارن و با دو پود بافته می شود.

مواد اولیه مهم ترین اصل در بافت فرش قم می باشد.

 استفاده از پشم

پشم تولید شده در کارخانه های ریسندگی شهر و اطراف آن تامین می گردد. ولی عملیات تبدیل آن به نخ های چله و گل(نقش قالی) در محل انجام می گردد. فرش قم را از لحاظ مواد اولیه می توان به چند تقسیم کرد:

 • فرش پشمی و کرکی
 • فرش چله ابریشم و گل ابریشم
 • فرش تمام ابریشم.

رنگ در فرش قم ‌کرم روشن، لاکی، روناسی، نخودی بژ سیر و روشن و سایر رنگ ها می باشد.

فروش و خرید اینترنتی فرش دستباف قم

فرش دستبافت قم به سه صورت به فروش می رسد. در هر سه مورد از فروش اینترنتی فرش دستباف قم نیز استفاده می شود:

 • توسط تجار سنتی فرش که بعضی از آنها به خاطر وسعت فروش از فضای مجازی مانند اینستاگرام یا سایت های مستقل برای فروش استفاده می کنند.
 • شرکت های پخش کننده و فروش کالا به صورت اینترنتی که فرش دستبافت را نیز در زمره فروش قرار داده اند.
 • خود کارگاه های تولیدی فرش دستبافت که خود مستقیما دست به معرفی کالا و فروش آن بدون واسطه زده اند.

سخن آخر

اگر قصد خرید فرش دستباف  و یا راهنمایی در مورد خرید اینترنتی فرش دستبافت قم دارید و قیمت فرش دستباف تمام ابریشم قم می توانید به سایت دوک سپید مراجعه و از راهنمایی های متخصصین ما در این مورد بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.