فرش

خریدار فرش دستباف | نکات مهم برای خرید فرش دستباف

خریدار فرش دستباف

امروزه با وجود صنعت و تکنولوژی تهیه خیلی از لوازم و ملزومات زندگی راحت شده است. شاید برای بافتن فرشی در ابعاد 4×3 چند بافنده ماه ها فعالیت و تلاش داشته باشند. اما همین فرش در بخش صنعتی با یک ساعت الی دو ساعت کار ماشین آلات تمام می شود. اما این را نیز مد نظر داشته باشیم که ارزش یک فرش دستبافت خیلی بیشتر از فرش ماشینی است. هنر دست نسبت به ماشین ارزش بیشتری دارد. در این مقاله از وب سایت دوک سپید با تمرکز بر فرش های دستباف و انواع فرش دستباف و ماشینی به بررسی خریدار فرش دستباف و شرایط آن می پردازیم.

پیشینه فرش دستبافت

این پیشینه و تاریخ به زمانی باز می گردد که انسان آموخت از پشم و موی حیواناتی که اهلی کرده بود استفاده کند. شاید اولین زیرانداز ها را زنانی بافتند که قبل از آن باهمین پشم ها طناب را بافته بودند. این بار آن را ظریفتر بافتند. آنقدر ظریف که شد نخ! از نخ های رسیده شده کنارهم توانستند زیر انداز هایی ببافند که هم به عنوان سایه سرشان بود و دیگر احتیاجی به شاخ و برگ دختان نداشتند و هم زیر اندازی بود برای استراحت شان!

انسانها به مرور زمان و باتجربه آموخته های خود را مورد استفاده قرار می دادند و حتی بهبود می بخشیدند. این امر شامل همین زیراندازها شد. اگر بخواهیم که تاریخچه قالی (فرش) نگاهی بیاندازیم به دوران هخامنشیان خواهیم رسید. زمانی که مورخ یونانی در کتاب خود از زیراندازهای نرمی صحبت می کرد که ایرانیان برای راحتی بیشتر بر روی آن استراحت می کردند.

قالی پازیریک قدیمی ترین قالی کشف شده می باشد که مربوط به ایران باستان است. بافت قالی را می توان جزیی لاینفک از تاریخ ایران دانست. اگر در طول تاریخ بررسی کنیم خواهیم دید که اوج هنر قالیبافی در ایران به زمان صفویه باز می گردد. زمانی که به علت علاقه پادشاهان صفوی به هنر و خصوصا قالی بافی این کار به عنوان شغلی با قرب و منزلت و هنرمندانه شناخته شد. طراحان و قالیبافان را هنرمند می نامیدند. امروزه نیز فرش های زیبایی از دوران صفویان در موزه های معروف دنیا وجود دارد. امروزه نیز فرش های دستبافت ایران را بیشتر به عنوان یک اثر هنری می شناسند تا وسیله مورد نیاز. به همین دلیل است که خریدار فرش دستباف ایران روز به روز بیشتر می شود.

فرش دستبافت ایران در گذر زمان

همانگونه که گفتیم فرش ایران جزء لاینفک تاریخ وهنر ایران شده است. اوج این هنر به زمان صفویان باز می گردد. اما از لحاظ صادرات در زمان شاهان قاجار خصوصا ناصرالدین شاه فرش ایرانی به یکی از کالاهای با ارزش صادراتی تبدیل شد. بیشتر از سمت تبریز به کشور عثمانی (ترکیه) صادر و از آنجا به کشورهای اروپایی ارسال می گردید. امروزه با وجود تولید فراوان فرش های ماشینی با قیمتی خیلی پائین تر و طرح های متنوع تر باز هم فرش سنتی و دست بافت جایگاه خود را از دست نداده. بلکه دارای قرب و منزلت بیشتری نیز شده است. به همین دلیل است که خریدار فرش دستباف از هر جای دنیا در ایران دیده می شود.

فرش دستبافت ایران در گذر زمان

همان گونه که اشاره شد، امروزه دیگر فرش دستبافت ایرانی به عنوان زیرانداز شناخته نمی شود. بلکه آن را به عنوان یک اثر هنری می شناسند. نکته مهم دیگر این که به علت تنوع منطقه ای فرش ایرانی این اثر هنری در مناطق مختلفی از کشور عزیزمان ایران بافته می شود. فرش هر منطقه خصوصیات خاص خود را داشته و در جهان نیز طرفداران خود را دارد. بهترین فرش ها و محبوب ترین آن ها مربوط به شهرهایی مانند تبریز، اصفهان، کاشان، قم، کرمان، ترکمن صحرا وغیره می باشد.

خریدار فرش دستباف

امروزه اگر قصد خرید فرش دستبافت را دارید بایستی یک سری نکات مهم را در نظر داشته باشید. سپس بر مبنای آن اقدام به خرید کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

  • اگر به فرشهای ریزبافت با رج شمار بالا علاقه مند هستید و قصد دارید کف خانه خود را به یک باغ و گلستان تبدیل کنید بهتراست قالی های طرح لچک، شکارگاه، ترنج تبریز، قم و اصفهان را انتخاب کنید. طرح ریزماهی خوی و مرند گزینه های دیگر در این زمینه هستند.
  • اگر خریدار فرش دستباف هستید، گزینه های زیادی پیش روی شما است. اگر به طرح و نقشه های روستایی و ایلیاتی علاقه مند هستید مانند گل و مرغ، درختی، پای شتر، درخت وانسان و انسان و حیوان قالی های بافته شده شهرهای استان فارس،خراسان شمالی، کردستان و گلستان را می توانید انتخاب کنید. البته این نوع طرح ها در برخی مواقع به علت درشت بافی قیمت پائین تری دارند.
  • اگر به فرش هایی با طرح آرامش بخش علاقه مند هستید می توانید قالی های کویری دستبافت شهرستان های یزد و کرمان را انتخاب کنید. زمینه های این فرش ها برگرفته از طبیعت کویری به رنگ کرم، خاکستری و شتری می باشد.
  • اگر به عنوان خریدار فرش دستباف، به فرش های دستباف با طرح های مدرن و جدید علاقه مند هستید و به فضای اسپورت منزلتان فکر می کنید، بهترین گزینه برای شما فرش های طرح هندسی مانند میخانی، قابی و خشتی بافته شده در شهرهای اراک ، اصفهان و کاشان می باشد. این فرش ها نظر شما را برآورده می کنند.
  • اگر به دنبال فرش های ارزان قیمت تر با طرح های ترنج، لچک و محرابی هستید، استانهای زنجان، همدان و کاشان با فرش های بافته شده از پشم ضخیم بهترین گزینه می باشند.

نکته پایانی

هر خریدار فرش دستباف سلیقه خاص خود را دارد. انتخاب فرش دستبافت بستگی به علاقه مندی شما به نوع فرش و بودجه مالی تان دارد. اما در هر صورت مطمئن باشید می توانید از مدل های دستبافت به عنوان یک پس انداز و پشتوانه مالی بهره ببرید. البته در امر خرید حتما با متخصصین و مشاورین این امر نیز مشورت های لازم را انجام دهید. می توانید با متخصصان دوک سپید در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.