فرش

خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه

خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه

خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه در زمینه تجارت فرش بسیار زیاد است. یکی از علایق مهم در خرید وسایل خانه برای ایرانیان فرش است. اما در بعضی موارد قیمت فرش ها خرید را مشکل می سازد. اما گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد و افراد می توانند با توجه به بودجه خود خریداری نمایند‌. در این مقاله قصد داریم خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه را بازگو نماییم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت دوک سپید دیدن کنید.

توضیحی اجمالی درباره فرش

قیمت زیاد فرش دستبافت ایرانی، همه را به سمت فرش ماشینی سوق داده است. در این میان فرش ۱۰۰۰ شانه از فرش های محبوب به حساب می آید.‌ از لحاظ کیفیت نیز این فرش وضعیت بسیار مطلوبی دارد و این نیز دلیل انتخاب می باشد. البته فرش های دیگر نیز طرفداران خود را دارد.

اصطلاح شانه و تراکم در فرش چیست؟

قبل از این که درباره خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه صحبت کنیم، لازم است بدانیم که شانه و تراکم چیست. فرش های ماشینی در کارخانه ها و با دستگاه های خاص بافته می شوند. شانه در این دستگاه ها وجود دارد و تارهای فرش از بین این شانه ها می گذرد. در واقع قسمتی از فرش که به صورت عرضی است و‌ ‌گره زده می شود شانه نامیده می شود. مثلا در فرش ۱۰۰۰شانه در عرض ۱۰۰۰ گره وجود دارد. بالا تر بودن شانه فرش باعث ظرافت بیشتر آن خواهد شد و فرش ریزبافت تر به نظر می رسد. این نوع فرش ها شبیه فرش دستبافت هستند.گره هایی که در طول فرش بافته می شود نیز تراکم گفته می شود. تراکم بالا باعث افزایش دوام و ماندگاری فرش خواهد شد. فرش های با تراکم بالا محکم تر نیز هستند. تراکم در فرش ها متفاوت است.

خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه از نظر تراکم و شانه و جنس

اصولا فرش ۱۰۰۰ شانه را با نخ های پنبه و آکریلیک هیت ست می‌بافند. برای این فرش تراکم ۳۰۰۰ به کار برده می شود. در مورد رنگ، فرش های ماشینی ۱۰۰۰ شانه دو گروه هستند‌. فرش های هشت رنگ و ده‌رنگ. از آن جایی که تعداد شانه ها بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه است، به نسبت آن ظریف تر است و تا حدودی شبیه فرش های دستبافت است. با مقایسه قیمت ها نیز مشخص خواهد شد که فرش ۱۰۰۰ شانه گران تر از فرش های ۷۰۰ شانه می باشد. تراکم آن ها نیز بالاتر است و به همین دلیل محکم تر هستند. این فرش خودش را در دل همه جا کرده است و محبوبیت زیادی دارد.

خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه از نظر تراکم و شانه و جنس

جنس نخ های مورد استفاده در بافت فرش ۱۰۰۰ شانه

نخ ها برای تار، پود و خاب فرش مورد استفاده قرار می گیرند. در این قسمت درباره هر کدام توضیح می دهیم.‌

نخ مورد استفاده برای تار فرش

این نخ به صورت عمودی و برای چله کشی فرش کاربرد دارد. این نخ اصولا از جنس پنبه است. اما در بعضی موارد از پلی استر نیز استفاده می شود. در واقع می توان جنس نخ را تغییر داد.

جنس نخ پود در صنعت فرش

در واقع برای پود در کلیه فرش ها از یک نوع نخ استفاده خواهد شد. برای پود نخ جوت یا کنف در نظر گرفته شده است.‌این گیاه ضد الکتریسیته است و‌ گزینه بسیار مناسبی به حساب می آید.

نخ خاب

این نخ از مهمترین ابزار قالی بافی است. می توان گفت که هشتاد درصد فرش همین نخ خاب است.‌ برای فرش ۱۰۰۰ شانه از نخ آکریلیک استفاده خواهد شد.‌این نخ دوام زیادی به فرش می دهد. البته قبل از هر چیزی، نخ را هیت ست می کنند. با این کار کیفیت آن افزایش پیدا می کند. با این کار موقع شستشو، اصلا فرش آسیب نمی بیند. در برابر نور خورشید نیز مقاومت دارد.‌ هنچنین با هیت ست کردن نخ، پرزدهی نیز از بین می رود. به این صورت از پرزهای فرش نیز راحت می شوید.‌ برای بافت فرش از رنگ های واقعی استفاده می شود.‌ هشت یا ده رنگ بودن فرش های ۱۰۰۰ شانه زیبایی خیره کننده ای به فرش خواهد داد.‌ جنس نخ ها بر روی قیمت نهایی فرش تاثیر دارد. البته که کیفیت بسیار مهم است ‌و هزینه ای که برای فرش های با کیفیت پرداخته می شود، در واقع ارزش دارد.

سخن پایانی

در مبحث فرش، همه چشم ها به سمت ایران دوخته خواهد شد.‌ چرا که فرش ایرانی زینت بخش بسیاری از خانه ها می باشد و شهرت جهانی دارد. خصوصیات فرش ۱۰۰۰ شانه در این مقاله به اجمال توصیح داده شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطالب سایت دوک سپید را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.