پارچه

انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس | اساسی ترین نکات برای انتخاب مناسب

انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس

مهمترین جزء یک لباس، پارچه است. هرچقدر که طراحی لباس زیبا باشد و به بهترین نحو دوخته شده باشد، اما انتخاب پارچه درست نباشد، آن لباس جلوه قشنگی ندارد. گاهی انتخاب اشتباه پارچه، طرح را نیز به صورت فاجعه در می آورد. در این مقاله دوک سپید برای داشتن استایل زیبا ما انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس را ارائه کرده ایم.

سه نکته کلیدی انتخاب پارچه

نکات کلیدی برای انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس عبارتند از:

وزن پارچه

یکی از نکات انتخاب پارچه، وزن آن است. منظور ما این نیست که موقع خرید، پارچه را وزن کنید. بلکه ضخامت پارچه و سبک، متوسط و سنگین بودن آن مطرح است. رنگرزی و چاپ روی پارچه در وزن آن تاثیر دارند.

دریپ

در انتخاب پارچه به دریپ آن توجه کنید. دریپ وزن پارچه نیست. پارچه های سفت دریپ کمتر و پارچه های سیال دریپ بیشتری دارند.

کشش

کشش نیز نکته مهم در انتخاب پارچه  است. خاصیت ارتجاعی پارچه ها متفاوت است. باید مطمئن باشبد که میزان کشش پارچه برای طرح لباس شما مناسب است. هنگام طراحی لباس نیز به میزان کشش پارچه دقت کنید.

همچنین بیشتر بخوانید: استایل برای بلندتر دیده شدن خانم ها

پارچه برای پروژه خیاطی

اگر قصد دارید یک پروژه خیاطی را شروع کنید، پس از تصمیم گیری در مورد مدل و طرح لباس، انتخاب پارچه مهمترین مرحله خواهد بود. مطمئنا دوست دارید پروژه شما بی نقص باشد. برای دستیابی به این هدف، مطمئن شوید که پارچه انتخاب شده برای لباس مناسب است. البته  پروژه، نوع پارچه را تعیین می کند. مثلا نوع پارچه لحاف با لباس تفاوت دارد.

چگونه بهترین انتخاب پارچه را داشته باشیم؟

نوع طرح و چاپ پارچه لزوما روش خوبی برای انتخاب پارچه نیست. البته طرح پارچه نیز مهم است اما ابتدا اصولی تر فکر کنید. نوع لباس و طرح آن را در نظر بگیرید. گشاد بودن و نبودن آن، شیک یا معمولی بودن، مسئله هوا، رنگ و نکات دیگر را به یاد بیاورید. سپس ببینید در فروشگاه چه پارچه هایی مناسب با گزینه انتخابی شما وجود دارد. زمانی که پروژه های مختلف با انواع متفاوت پارچه انجام دادید و نکات را یادداشت کردید تجربه خوبی به دست می آورید. اگر بخواهید یک پروژه جدید شروع کنید می توانید به نکات یادداشت شده برگردید و از تجربیات خود استفاده کنید.

چگونه بهترین انتخاب پارچه داشته باشیم؟

اگر پارچه ای دارید و آن را دوست دارید، طبیعتا دنبال مدلی می گردید که با آن پارچه اجرا کنید. پس به دنبال یک الگوی مناسب بگردید و از تجربه دیگران استفاده کنید. ویترین ها نیز کمک خوبی به شما می کنند. چرا که طراحان حرفه ای برای هر مدل، پارچه مناسب به کار می برند. با استفاده از الگوی آن ها انتخاب درستی داشته باشید.

توضیحات اجمالی درباره انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس

انتخاب پارچه می تواند شما را در خیاطی موفق و یا با شکست مواجه کند. البته خیلی افراد در این قضیه مشکل دارند. خرید پارچه باید لذت بخش باشد و زمان و پولتان به بهترین صورت استفاده شود.

منطق اساسی برای انتخاب پارچه

بعضی مواقع حتی خیاط های بسیار باتجربه نیز در زمینه انتخاب پارچه با مشکل مواجه می شوند. ابتدا باید از نوع پارچه درک مناسب داشته باشید. با نگاه اجمالی به کمد خود می توانید نوع پارچه و طرح لباس را بررسی کنید. از نظر سبک لباس، تناسب و طرح آن بسیار مهم هستند. نمی توان یک نوع پارچه را فقط به یک مدل لباس اختصاص داد.

برای درک بهتر می توانید به این مسئله فکر کنید که مثلا چرا یک پارچه روان مثل ساتن یا ابریشمی برای بعضی مدلها مناسب نیست. اینجاست که می توانید برای طرح خود پارچه ای جایگزین پیدا کنید.

پارچه های بافته شده لباس را تنگ تر به نظر می آورند و موقع پوشیدن کش می آیند. پارچه بدون کشش باعث می شود که لباس تنگ شود و یا اصلا مناسب آن شخص نباشد. پس باید  تست کشش انجام دهید. البته استفاده از پارچه های کش دار نیز تجزبه خاصی نیاز دارد و نمی توان برای هر نوع طرحی از آن استفاده کرد.  پارچه ها انواع مختلفی دارند:ابریشم، ساتن، ویسکوز، پنبه، نایلون، کرپ، کتان، شیفون، پلی استر و غیره که هر کدام خصوصیت خود را دارد و استفاده های متفاوتی از آن ها می شود.

سخن پایانی

انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس باید با توجه به طرح لباس و نوع پارچه مناسب آن صورت گیرد. برای بعضی از مدل ها باید پارچه روان باشد اما برای برخی طرح ها پارچه سفت لازم است. با کمی دقت  در این مقاله دوک سپید و نگاهی به لباس ها در ویترین ها و در کمد خودتان می توانید تجربه به دست بیاورید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.