فرش

بایدها و نبایدهای مراقبت از فرش

باید ها و نباید های مراقبت از فرش

فرش به عنوان  یکی از زیر اندازهای سنتی از قدیم در منازل اکثر ایرانی ها بوده. فرش های قدیم دست باف بودند و به عنوان یک ارزش افزوده نیزمحسوب می شدند. علاوه بر زیبایی، ارزش و قیمت فرش خصوصا نوع سنتی آن باعث شد که نگهداری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. به همین منظور برای محافظت از این داشته با ارزش راه هایی را پیدا کردند. همچنین به مرور زمان نحوه نگهداری از آن را نیز آموختند. در ادامه ما به بررسی دقیق بایدها و نبایدهای مراقبت از فرش می پردازیم.

بایدها و نبایدهای مراقبت از فرش های دستباف

فرش های دست باف به خاطر مواد اولیه طبیعی بیشتر در معرض آسیب هستند. برای همین در صورتی که قصد نگهداری از فرش را دارید بهتراست آن را به صورت لوله ای نگهداری کنید. حتما در لا به لای آن از نفتالین استفاده کنید. البته در قدیم به جای نفتالین از چوب تنباکو استفاده می کردند که باعث می شد این فرش ها بید نزند. البته فرش های دست باف حتما باید حداقل بعد از دوماه باز شده و بازدید شود. مراقبت از فرش های دست باف اهمیت زیادی دارد.

در صورت احتیاج به شستشوی فرش های سنتی حتما از شوینده های مخصوص استفاده کنید. البته بهتر است که این کار توسط شرکت هایی که در زمینه شستشوی فرش فعالیت دارند انجام شود.

مهم ترین نکات مراقبت از فرش های دست باف

در صورت استفاده از فرش دستباف در منزل بایستی احتیاط کنید که به مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید نباشد. در صورتی که کف اتاق از سرامیک استفاده نمی شود حتما بعد از مدتی زیر فرش را بازدید کرده که مبادا رطوبتی به آن رسیده  و باعث پوسیدگی آن شود. احتیاط کنید که در فاصله نزدیک از منبع حرارتی قرار ندهید. بخاری  وشومینه می تواند به فرش شما آسیب برساند. از گذاستن اجسام سنگین بر روی فرش دستباف جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که بعضی از عوامل باعث تسریع در تخریب  وزوال فرش دست باف می شود. مهم ترین این عوامل عبارتند:

  • از عوامل غیر زنده مانند گرد و خاک، نور شدید، رطوبت و آلودکی های محیطی.
  • عوامل زنده نیز باعث تخریب فرش دستباف می شوند. موش و حشراتی مانند بید، جیرجیرک، موریانه و سوسک حمام می توانند خسارت جبران ناپذیری را به فرش ها بزنند. بهتراست در این مورد دقت و احتیاط کافی را انجام دهید.

مراقبت از فرش های ماشینی

فرش های ماشینی بر خلاف فرش های دست باف کمتر در معرض آسیب هستند. نگهداری از آن ها تقریبا راحت تر است. این فرش ها به خاطراینکه ازمواد مصنوعی  مانند پلی اکریل ساخته می شوند خطر بید زدگی در آن ها وجود ندارد. در صد پوسیدگی آن نیز خیلی کمتر از فرش های دست باف می باشد. برای شستن این فرش ها نیز بهترین کار استفاده از شرکت های مخصوص این کار می باشد. در کل باید به بایدها و نبایدهای مراقبت از فرش ماشینی اهمیت زیادی دارد.

فرش های ابریشم و نگهداری

یکی از اصول نگهداری صحیح از فرش ابریشم محل نگهداری فرش می باشد. برای فرش کردن این نوع فرش باید به نکات زیر  توجه کرد.

  • محلی صاف را برای پهن کردن فرش ابریشم خود مانند پارکت و سرامیک انتخاب کنید. بهتر است این سطح کاملا خشک و تمیز باشد. توجه کنید که تا حد امکان فرش ابریشمی دست باف را روی سطح خاکی، گچی و آهکی پهن نکنید. این سطوح به خاطر قلیایی بودن باعث ازبین رفتن بافت فرش و تجزیه آن خواهد شد.
  • فرش های ابریشم به خاطر وزن سبک زیاد جابجا می شوند. به خاطر همین بهتر است از ترمز فرش استفاده شود. این نکته در مراقبت از فرش اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.
  • فرش ابریشمی را در محلی پهن کنید که زیاد محل رفت و آمد نباشد. زیرا به خاطر ظرافت و نوع جنس آن خطر آسیب دیدگی زیادی دارد. اگر قالی ابریشم رادر جایی با رفت و آمد بالا پهن کردید حتما بعد از چند مدت آن را بچرخانید تا به طور یکسان ساییده شود.
  • فرش را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. چرا که خیلی زود رنگ ها تغییر می کنند.

در نهایت با توجه به بایدها و نبایدهای مراقبت از فرش در مدل های مختلف می توانید نتیجه بسیار مهمی بگیرید. این نکات برای حفظ فرش ها اهمیت زیادی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.