پارچه

دوخت پارچه خز | اصولی ترین تکنیک ها برای دوختی جذاب

تکنیک‌های دوخت پارچه خز

پارچه‌های خز به خصوص خز روباهی از جمله پارچه‌های گران بها و ویژه استفاده در فصل زمستان هستند. به دلیل گرما و زیبایی زیاد مورد توجه بساری از شیک پوشان بوده و هست. از پارچه‌های خز در دوخت پالتو، کت، کلاه و حتی پتو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه و در مقاله پیش رو از وب سایت دوک سپید در مورد تکنیک‌های دوخت پارچه خز توضیحاتی خواهیم داد باشد.

بهترین روش دوخت پارچه خز

اگر قصد دارید خودتان با پارچه خز چیزی را بدوزید قبل از هر کاری بهتر است در مرحله اول تدارکات و زیرکاری خوبی انجام دهید.  این موارد یکی از تکنیک‌های دوخت پارچه خز می‌باشد و عبارتند از:

  • یک سطح برش ایمن
  • یک تیغ تیز یا کاتر و یا قیچی با نوک بسیار تیز
  • مداد علامت گذاری برای انتقال خطوط و برش دقیق
  • وزنه‌های الگو (واشرهای فلزی می‌توانند کاریی‌های خوبی داشته باشند.)
  • شانه موی بزرگ دندان

تکنیک‌های دوخت پارچه خز

اگر از دوخت پارچه‌ها خصوصا پارچه خز آگاهی نداشته باشید. هر چقدر هم مهارت داشته باشید دچار مشکل خواهد کرد. در خصوص پارچه خز می‌توان گفت کار با این پارچه خیلی راحت و در عین حال ظرافت و تکنیکهای خاص خود را دارد. یادگیری تکنیک‌های دوخت پارچه‌های خز بسیار کاربردی می‌باشد. کار ما را در خلق یک اثر هنری بسیار آسان می‌کند. اما به شما می‌گوئیم تنها با رعایت چند نکته می‌توانید در زمینه برش و دوخت خز آگاهی خوبی دریافت کرده و حرفه ای شوید. این تکنیک‌ها عبارتند از:

مشخص کردن جهت پرزها در تکنیک دوخت پارچه خز

چون پارچه خزیک پارچه بافتنی است بنابراین در درجه اول صاف نمودن پارچه یک اصل مهمی‌است. این صاف نمودن باعث خواهد گردید  در یک راستا قرار گیرند. پس تمام قطعات الگوی شما بایستی در یک راستا قرار گیرند. این کار باعث می‌شود که تمام تکه‌های خز در یک ردیف و پرزها در یک سمت باشند.  ابتدا باید اطمینان حاصل شود که الگوها به درستی روی پارچه قرار گرفته اند. در اصطلاح خیاط‌ها خواب پارچه برای پارچه خز بسیار مهم است. اصولا خواب پارچه خز و جهت پرزهای آن از سمت بالا به پایین است.

تکنیک‌های دوخت پارچه خز

به دلیل آن که سطح رویی پارچه خز پرزهای بلندی دارد راحت تر است که خز را برگردانید و از پشت جهت آن را مشخص کنید. این کار را با استفاده از یک صابون خیاطی یا با یک خودکار انجام دهید. به راحتی جهت پرز‌های خط را بوسیله کشیدن پیکان مشخص کنید. نوک پیکان همیشه به سمت پایین خواب خز باشد.

 برش پشت در تکنیک‌های دوخت پارچه خز

 الگو را به پشت خز بیاندازید

این نیز یکی از تکنیک‌های دوخت خز است‌. به هیچ وجه خز را از قسمت رو(پرزها) برش نزنید. این کار باعث اشتباه شما در تشخیص جهت درست الگو می‌باشد‌. برای برش پارچه خز بایستی الگو را به پشت پارچه بیاندازید و با این روش از برش اشتباه جلوگیری کنید.

برش به صورت تک لا، بهترین تکنیک دوخت پارچه خز

پارچه خز به علت ضخامت زیاد باید به‌ صورت تک لا برش زده شود‌. اگر به صورت دولایه برش زده شود ممکن است باعث جابجایی و لغزش پارچه شود.

الگو را به جای سنجاق با کلیپس محکم کنید

پارچه خز به علت نوع بافتی که دارد ضخیم تر از دیگر انواع پارچه‌ها می‌باشد. به دلیل همین ضخامت هنگام سنجاق زدن اگر با احتیاط این کار را نکنید امکان آسیب زدن به پارچه وجود دارد. پس بهتر است بجای استفاده از سنجاق از کلیپس‌های مخصوص خیاطی استفاده شود. اگر کلیپس ندارید و از سنجاق می‌خواهید استفاده کنید سنجاق را در فاصله درزها فیکس کنید تا به بدنه پارجه آسیب نزند.

علامت گذاری پارچه خز

اصولا قسمت پشت پارچه خزبه علت بافتنی بودن آن و خطوط رنگی خط صابون مشخص نمی‌شود. بهتر است از یک خودکار استفاده کنید.

برش مناسب پارچه خز

هنگامی‌که پشت پارچه و جهت پرزها را مشخص کردید در مرحله بعد پارچه را از پشت برش بزنید. به عبارتی دیگر هنگامی‌که پارجه خز را برش می‌زنید حتما اطمینان پیدا کنید که پارچه از پشت و قسمت بافتنی خود خود برش خورده باشد.

در هنگام برش پارچه خز مواظب پرزها باشید

بدین معنی که هنگام برش خز مواظب باشید فقط قسمت بافتنی و نازک پشتی پارچه را برش بزنید.‌ مواظب باشید که پرزها را برش نزنید. پس قیجی را از میان پرزها عبور دهید و مراقب پرزهای روی پارچه باشید.

برای برش پارچه خز از قیچی مناسب و تیز استفاده شود

سعی کنید برش پارچه خود را حتما با یک تیغه تیز انجام دهید تا از پاره شدن و خورد شدن پارچه جلوگیری شود. همه ابزار‌ها برای برش زدن خز مناسب نیست‌. ابزاری که برای برش پارچه خز استفاده می‌شود بایستی تیز و برنده باشند مانند تیغ کاتر.

همچنین بیشتر بخوانید:خرید گلیم

سخن آخر

برای تمیزتر شدن دوخت خود می‌توانید به زیر پارچه خز آستر بدوزید. این خود یکی از تکنیک‌های دوخت پارچه خز است.  این کار جلوه لباس شما را در چشم هربیننده ای دوچندان می‌کند. با رعایت تکنیک‌های دوخت پارچه خز که در این مقاله دوک سپید گفتیم در برش و دوخت مشکلی نخواهید داشت. با آرامش خاطر از دوخت لباس خود نهایت لذت راخواهید برد. جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع پارچه‌ها و همچنین مدل ست کردن لباس می‌توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.