فرش

انواع طرح تابلو فرش دستبافت + بهترین کیفیت – دوک سپید

تابلو فرش دستبافت

تابلو فرش دستبافت

از دیرباز استفاده از فرش جهت پوشش کف منازل مرسوم بوده است. هر خانواده ای در حد توان خود منزل خود را با حصیر، گلیم و قالی فرش می کرد.

شاید همه جامعه استطاعت داشتن فرش های آنچنانی را نداشتند. اما گلیم را جایگزین می کردند. با توجه به پیشرفت فناوری و صنعت و تولید فرش های ماشینی خیلی از افراد و خانواده ها توانستند از نعمت قالی و از نوع ماشینی آن بهره مند گردند. در کنار استفاده از فرش های دستباف و ماشینی استفاده تابلو فرش نیز به یکی از عادات تبدیل شد.

مردم جهت زیبایی منزل این تابلو فرشها را به چیدمان منزل اضافه کردند. تابلو فرش ها نیز در دو نوع ماشینی و دستبافت تولید می گردد. در مقاله پیش رو از وب سایت دوک سپید در مورد تابلو فرش دستبافت توضیحاتی خواهیم داد.

نگاهی از گذشته تا امروز به تابلو فرش

در مورد تابلو فرش نمی توان تاریخ دقیقی بیان کرد. اما شاید بتوان ذوق و سلیقه زنان را در بافت  تابلو فرش سهیم دانست. بر پایه حدس و گمان شاید بتوانیم بگوییم بافندگان تابلو فرش ها دختران و بانوانی بودند که از اضافه نخ ها و برای سرگرمی این کار را انجام داده اند. اما هر چه باشد تابلو فرش ها امروزه جایگاه و طرفداران خاص خود را دارند. ذکر این نکته ضروریست که بافت تابلو فرش ها در ایران به تناسب هر منطقه خصوصیات خاص خود را دارد که در ادامه در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

انواع طرح تابلو فرش دستبافت

در مورد طرح های تابلو فرش می توانیم دسته بندی هایی را بیان کنیم. بدین معنی که تابلو فرش ها را به چند دسته می توان تقسیم کرد. این دسته ها عبارتند از:

انواع طرح تابلو فرش دستبافت

منظره

یکی از طرح هایی که بیشترین سهم را در طراحی تابلو فرش دستبافت دارد، مناظر مختلف از طبیعت می باشد. طرفداران خاص خود را دارد. مناظر آبشار، جنگل، رودخانه ها و غیره جزء این دسته می باشند.

آثار هنری

استفاده از آثار نقاشی هنرمندان بزرگ و یا مکان های تاریخی نیز یکی از طرح هایی می باشد که مورد نظر بافندگان تابلو فرش ها است. این طرح نیر طرفداران خاص خود را دارد.

گل و میوه در تابلو فرش دستبافت

یکی از طرح هایی که زیبایی های خاص خود را دارد و می تواند جلوه قشنگی به دکور منزل و یا تالارها بدهد تابلو فرش ها با طرح گل و میوه که به صورت سبد و گلدان طراحی می شود باشد. طرح گل و میوه برای تالارهای بزرگ و لابی هتل ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

همچنین بخوانید : خرید آنلاین موکت

 

مینیاتور در تابلو فرش دستبافت

یکی از طرح هایی که می توان گفت در داخل کشور و حتی خارج حرف اول را می زند استفاده از آثار مینیاتوری بزرگان این رشته می باشد. به خاطر ظرافت خود اثر به تابلو فرش نیز زیبایی خاصی می بخشد. به جرأت می توان گفت تابلو فرش ها با آثار مینیاتوری برترین و پرطرفدارترین طراحی ها می باشند.

مذهبی

یکی از طرح هایی که طرفداران زیادی دارد تصاویر اماکن مقدس می باشد که بین تمام مسلمانان طرفدار خاص خود را دارد. علاوه بر تصاویر مکان های مقدس، سوره ها و آیه های قرانی نیز طرفداران زیادی در تابلو فرش دستبافت دارد و در بیشتر خانه ها این نوع نوشته های قرآنی و مذهبی چه به صورت تابلو فرش و چه به صورت پوستر موجود می باشد.

حیوانات و پرندگان در تابلو فرش دستبافت

از طرح هایی  که بر روی تابلو فرش ها کار می شود استفاده تک عکس حیوانات و یا پرندگان می باشد. این طرح ها نیز طرفداران خاص خود را دارند. اگر بخواهیم در مورد طرح های تابلوفرش ها صحبت کنیم می توان به موارد دیگر نیز اشاره کرد. اما همه این ها بستگی به ذوق وعلاقه خریدار دارد.

همچنین بخوانید : خرید اینترنتی گلیم

بهترین تابلو فرش ها از لحاظ کیفیت

بافت تابلو فرش دستبافت در تمام نقاط ایران انجام می شود و همانگونه که گفتیم هر کدام ویژگی خاص خود رادارند. اما اگر بخواهیم بهترین و معروفترین تابلو فرش های ایران را نام ببریم شهر سردرود در استان آذربایجان شرقی را پایتخت تابلوفرش دستبافت ایران و جهان می نامند. لازم به ذکر است که این شهر که به عنوان پایتخت تابلو فرش دستبافت حساب می شود با تبریز که یکی از مراکز برتر فرش دستبافت است 15 دقیقه فاصله دارد. امروزه بیش از 800 کارگاه فعال در شهر سردرود در زمینه بافت تابلو فرش فعالیت دارند و به جرأت می توان گفت در این شهر شما فرد بیکاری نخو اهید دید.

سخن آخر

تابلو فرشها به خاطر جنبه دکور تزئینی که دارند با سلیقه و نوع چینش منزل انتخاب می شوند. اگر قصد خرید تابلو فرش دستبافت را دارید مشاورین ما در دوک سپید می توانند با راهنمایی شما بهترین گزینه ها را برای شما در نظر بگیرند. در عین حال نگهداری از انواع فرش دستباف و ماشینی نیز اهمیت دارد. نگهداری از تابلو فرش نیز قوانین خاص خود را دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.