فرش

فرش دستبافت یا ماشینی؟ | انتخاب انواع فرش و شرایط نگهداری

فرش دستبافت یا ماشینی

فرش دستبافت یا ماشینی تفاوت های بسیاری با هم دارند. با این حال باید دقت داشته باشید که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. دقت داشته باشید که نگهداری از هر کدام از این مدل فرش ها شرایط خاص خود را دارند. با این حال نکته مهم این است که فرش دستباف شرایط نگهداری سخت تری را نسبت به فرش ماشینی دارد. در ادامه این مقاله از وب سایت دوک سپید به بررسی شرایط این فرش ها می پردازیم.

فرش ماشینی

همانگونه که قبلا توضیح داده شد با توجه به نیاز بازار و محدود بودن تولید فرش دستبافت تلاش برای تولید بیشتر باعث گردید که فرش ماشینی یا صنعتی پا به عرصه ظهور گذارد. فرش های ماشینی به مرور جای خود را در خانه ها باز کردند. به گونه ای که امروزه جای خود را در بازار بدست آورده اند. به خاطر نوع جنس فرش های ماشینی که از مواد مصنوعی تشکیل شده است و تولید سریع توسط دستگاهای بافت و تنوع در رنگ و طرح باعث گردیده که قیمت تمام شده آن نسبت به فرش های دستباف خیلی کمتر باشد.

بنابراین استقبال بیشتری از آن شده و می شود. اما برعکس فرش های دستبافت این نوع فرش ها ارزش افزوده ای ندارند. گران شدن احتمالی آن به تورم بر می گردد. اگر فرش ماشینی را به نیت بالاتر رفتن قیمت خریداری می کنید بهتر است در این امر تجدید نظر کنید. این ریسک سود دهی را کنار بگذارید.

فرش های دستباف

فرش های دستبافت سابقه خیلی بیشتری نسبت به فرش های ماشینی یا صنعتی دارند. این فرش ها از قدیم تاکنون دارای ارزش افزوده هستند. به همین خاطر در نگهداری از آن احتیاط کامل به کار می رفته. همین امر امروزه نیز اجرا می شود. خریداران فرش دستبافت حتما این نکته را به خوبی می دانند که با خرید یک فرش دستبافت پس اندازی مطمئن برای خود تدارک دیده اند. البته فرش دستبافت همانگونه که ارزش افزوده محسوب می شود برای نگهداری از آن و متضرر نشدن هم بایستی نکاتی در نظر گرفته شود. این نکات بیشتر به مراقبت و نگهداری از فرش ختم می شود. پس باید دید که فرش دستبافت یا ماشینی؟

خرید فرش دستبافت یا ماشینی؟

اگر در فکر خرید فرش دستبافت هستید و در این زمینه تجربه ای ندارید بهتر است قبل از خرید تحقیقات کاملی از نوع طرح و نقش فرش را انجام دهید. حتی اگر چندین ماه به طول بی انجامد. حتما این تحقیق را نیز انجام دهید که با توجه به سلیقه جامعه فرش بافته شده کدام منطقه طرفدار و بازار بهتری دارد. اگر قصد خرید و نگهداری از فرش برای فروش در آینده را دارید حتما از نحوه انبار کردن و نگهداری آن اطلاعاتی کسب کنید. اگر به نیت استفاده شخصی اقدام به خرید می کنید باز هم نسبت به نحوه استفاده محل فرش کردن آن نیز اطلاعاتی کسب کنید. فرش دستبافت یا ماشینی هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند.

فرش دستبافت یا ماشینی

نحوه انبار کردن و نگهداری فرش دستبافت در منزل

اگر قصد خرید و انبار کردن فرش در منزل را دارید بایستی این نکات را رعایت کنید.

  • بسته بندی فرش مهم است. حتما فرش راجهت انبار کردن به صورت لوله ای بپیچید. از نگهداری فرش دستبافت یا ماشینی به صورت تخت کردن خودداری کنید.
  • برای اینکه فرش تان از خطر زدگی توسط بید، موریانه و دیگر حشرات و جانوران موذی در امان باشد حتما از نفتالین در لابلای آن استفاده کنید.
  • از نگهداری فرش در جاهای نمناک خوداری کنید.
  • به خاطر اطمینان بیشتر بعد از لوله کردن فرش آن را در نایلون بپیچید.

سخن آخر

نکته پایاتی این که استفاده از فرش دستبافت یا ماشینی در وهله اول بستگی به توان مالی خریدار دارد. این که آن را به چه نیتی خریداری می کند که بایستی با توجه به شرایط اقدام به خرید کنید. اگر در زمینه خرید فرش عمده ماشینی یا دست باف نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید می توانید از طریق وب سایت دوک سپید برای خود اقدام نمایید.

اگر قصد خرید فرش جهت استفاده شخصی رادارید وتمکن مالی شما اجازه خرید فرش دستبافت را نمی دهد بهترین کار خرید فرش ماشینی می باشد. امروزه با توجه به تنوع طرح، رنگ و حتی شانه بافت می توانید فرشی زیبا را برای خانه خود خریداری کتید. اما در مجموع تهیه و خرید فرش چه سنتی و چه صنعتی بستگی به سلیقه خود شما دارد که چه نوع فرش را می پسندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.