فرش

راهکارهای مراقبت از فرش دستبافت

مراقبت از فرش دستبافت

یکی از زیراندازهایی که سابقه ای باستانی داشته و تا کنون نیز اهمیت خود را حفظ کرده، فرش می باشد. با این که در دهه های اخیر فرش ماشینی به بازار ورود کرده اما چیزی از ارزش های فرش دستباف کم نکرده است. استفاده و نگهداری از فرش دستبافت شرایط خاص خود را دارد. در این مقاله در مورد آن توضیحاتی  داده خواهد شد. راهکارهای مراقبت از فرش دستبافت در کنار روند فروش فرش اهمیت بسیاری دارند.

راهکارهای مراقبت از فرش دستبافت

برای نگهداری از فرش دستباف بایستی از یک روش اصولی و حساب شده استفاده کرد. این امر باعث می شود که روز به روز به ارزش آن افزوده شود. برای نگهداری اصولی از فرش دستبافت قبل از هرچیزی باید مطلع شوید که چه عواملی باعث آسیب رساندن و خراب شدن این فرش ها می شود. در این حالت می توانید از راه حل های اختصاصی برای برطرف کردن این مشکلات استفاده کنید. این عوامل عبارتند از:

  • عوامل غیر زنده مانند نور آفتاب، گرد و خاک، رطوبت، گرما و فشارهای فیزیکی.
  • عوامل زنده مانند موش و یا حشرات موذی مانند سوسک حمام، بید، موریانه و غیره.

نگهداری از فرش دستبافت لوله شده

این روش به این دلیل مهم است که شما شاید قصد استفاده کردن از فرش را نداشته باشید. قصد نگهداری از فرش را به صورت لوله کردن فرش داریم. ولی در مورد این کار نکاتی وجود دارد. اگر آن را رعایت نکنیم باعث خسارت زدن به فرش خواهد شد. به گونه ای که شاید قابل جبران نباشد.

اولین نکته این که قبل از لوله کردن فرش دستبافت حتما با دقت کامل آن را بازدید کنید. اگر به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی و یا پوسیدگی  شده، باید ترمیم شود. سهل انگاری در این مورد ممکن است خسارات جبران ناپذیری رابه فرش شما بزند.

مراقبت از فرش دستباف در روند لوله کردن

برای لوله کردن فرش های دستبافت خصوصا اندازه بزرگ بهتراست از دو یا سه نفر استفاده شود که فرش به صورت محکم و یکنواخت پیچیده شود. اگر فرش درست لوله نشود و دو سر قالی صاف نباشد باعث می شود به مرورزمان لبه های اضافی بیرون زده از قالی تا خورده و آسیب جدی ببیند. در صورتی که فرش دستبافت برای شما ارزشمند است بهتر است قبل از لوله کردن یک پارچه کتانی خشک و تمیز و ضدعفونی شده روی فرش پهن کنید. در این صورت از ورود گرد و خاک بر روی فرش جلوگیری شود. همچنین باید فرش بعد از لوله کردن بوسیله طناب محکم پیچیده شود تا فرش حرکتی نداشته  و محکم ایستاده باشد. نکته آخر این که بعد از لوله کردن محل نگهداری فرش را با دقت ببینید. مبادا مرطوب باشد. باید عاری ازحشرات موذی باشد.

جلوگیری از بید زدن فرش

از مهم ترین کارها در مراقبت و نگهداری از فرش دستبافت جلوگیری از بید زدن فرش می باشد. یکی از خطرناک ترین و بزرگ ترین حشراتی که می تواند به فرش دستبافت آسیب برساند بید می باشد.

حشره بید پروانه کوچک و زرد رنگ است که معمولا دوست دارد در جاهای نمناک و مرطوب تخم گذاری کند. دلیل اینکه این حشره دوست دارد در لابلای فرش دستبافت تخم گذاری کند. میل این حشره به تغذیه پروتئین موجود در پشم فرش می باشد.

راهکاری که در گذشته برای ازبین بردن بید و تخم های این حشره در فرش های دستبافت در نظر گرفته شده بود استفاده از تنباکو و توتون در زیر فرش بود. اما این روش به مرور زمان باعث تغییر رنگ و تداخل رنگ فرش می شد. همین امر باعث شد که کم کم استفاده از توتون و تنباکو منسوخ شود. به جای آن از روزنامه، کلر، فلفل، کافور و نفتالین استفاده می شود. در میان مواد نفتالین از موثرترین این مواد می باشد. برای تاثیر بهتر و مطمئن تر نفتالین بهتر است بعد از پاشش نفتالین و لوله کردن فرش آن را درون بسته بندی نایلون قرار دهید.

نگهداری از آسیب های فرش دست باف

برای مراقبت از فرش دستباف، باید به بررسی شرایط آن پرداخت. بیشترین آسیب دیدگی فرش های دستبافت مربوط به سائیدگی، پوسیدگی، بید خوردگی و تداخل رنگ می باشد. فرش دستبافت همیشه باید روی سطح هموار مانند سنگ، سرامیک، موزائیک و پارکت پهن شود. این سطح باید صاف، خشک و عاری از گرد و خاک باشد. فرش دستباف نباید روی سطح خاکی ، گچی یا آهکی پهن شود. زیرا این مواد به علت قلیایی بودن باعث تجزیه پشم و در نتیجه پوسیدگی آن خواهند شد.

هرچند فرش دستبافت سنگین می باشد ولی بازهم امکان دارد برر وی سطح صاف سر بخورد. به خاطر همین بهتر است از ترمز فرش استفاده شود. از قراردادن اشیاء سنگین با پایه های باریک مانند مبل بر روی فرش خودداری کنید. در صورت اجبار از پلاستیک های مخصوص زیر مبلی استفاده کنید. در صورت امکان ماهی یک مرتبه محل مبل ها را عوض کنید. راه رفتن زیاد روی فرش باعث ساییدگی آن می شود. بهتر است هر6 ماه فرش را سر و ته کنید تا به فرش آسیب کمتری برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.