فرش

نحوه طراحی نقشه فرش

نحوه طراحی نقشه فرش

همانگونه که می دانید فرش ایرانی در جهان همانند نگین الماس نشان می درخشد. این درخشش اتفاقی نیست. سالهاست که فرش ایرانی به دلیل طرح و نقشه و بافت حرف اول را می زند. در این مقاله قصد داریم به اختصار نحوه طراحی نقشه فرش را مورد بررسی قرار دهیم. البته توصیه می کنیم از سایت دوک سپید نیز دیدن نمایید.‌

اهمیت نقشه فرش

طراحان، تولید کنندگان و بافندگان فرش قبل از هر چیزی به دنبال یک نقشه و طرح جذاب هستند. این طرح باید برای خریدار جذابیت داشته باشد و جلوه خیره کننده ای به همراه داشته باشد.‌ یک بافنده با در دست داشتن یک نقشه زیبا و بی نقص می تواند اثری فوق العاده خلق نماید. در این جا اهمیت نحوه طراحی نقشه فرش مشخص می شود. در واقع نقشه فرش، نمای اصلی فرش شما را نشان می دهد‌.

دلیل تاکید بر نقشه برای بافت فرش دستبافت

اولین و‌ مهم ترین مسئله در خرید و انتخاب فرش، نقشه و طرح آن است. اما دلیل این همه تاکید و اهمیت چیست؟ و همچنین این سوال که نقشه یا شیوه بافت، کدام یک اهمیت بیشتری دارد. البته که شیوه بافت ‌و نوع گره و همچنین مواد مصرفی اهمیت بسیار زیادی دارد، اما اولین نکته داشتن یک طرح زیبا است‌. به همین دلیل نحوه طراحی نقشه فرش یکی از مهمترین نکات در تولید است. بدون داشتن یک نقشه و طرح خوب و جذاب، خلق یک فرش نفیس امکان ندارد.

یعنی نکته اساسی و مهم در تولید فرش به حساب می آید.‌ طراحی نقشه فرش به عنوان یک حرفه تخصصی در آمده است و بعضی از نقشه ها قیمت و ارزش بسیار بالایی دارند. البته امروزه نرم افزارهای کامپیوتری نیز برای این کار طراحی شده اند. با این نرم افزارها می توان جدیدترین، به روزترین و زیبا ترین طرح ها را ترسیم نمود. دقت و ظرافت این گونه طرح ها نیز بسیار بالاست و با این کار می توان بهترین اثر را ارائه داد.‌

دلیل تاکید بر نقشه برای بافت فرش دستبافت

نحوه طراحی نقشه فرش و دسته بندی آن

با توجه به توضیحات بالا می توان گفت که نحوه طراحی نقشه فرش را می‌توان دست بندی کرد. در واقع به دو صورت می‌توان این طراحی ها را برای یک فرش دستباف انجام داد. طراحی دستی یا همان سنتی که از سالیان دور در کشور ما و به دست هنرمند طراحان صورت می گرفته است. طراحی کامپیوتری که با استفاده از نرم افزارهای خاص انجام خواهد شد. جالب این جاست که برخی از طراحان سنتی حتی در این زمینه دوره خاصی نیز ندیده بودند. طراحان قدیمی و سنتی با استفاده از ذهنیت و هنر خود این کار را به نحو احسنت انجام می دادند. در نهایت این کار به صورت حرفه ای در آمد و حالت آکادمیک به خود گرفت. این پیشرفت ها باعث شده که طرح های خاص و جذابی خلق شوند‌.

نحوه طراحی نقشه فرش به شیوه سنتی

این کار بسیار دقیق و سخت است. از ابتدا و قبل از ترسیم هرگونه طرحی باید نکات مهمی را در نظر گرفت.‌طراح باید ابتدا طرح را به صورت ذهنی ترسیم کند. برای این کار از کاغذهای شطرنجی استفاده می کنند. همچنین از الگوهای خاصی نیز بهره می برند. اما یکی از نکته های مهم و‌ اساسی مسئله تراکم فرش است. بهتر است ابتدا ابعاد فرش محاسبه شود‌. تعداد رشته های عرض نیز اهمیت ویژه ای دارند و باید مشخص شوند.

مرحله های طراحی به شیوه سنتی

برای شروع این کار، طرح اولیه را با مداد می کشند. این خطوط اساس طرح را نشان می دهند. سپس این خطوط باید طراحی شوند و شکل خود را مشخص نمایند‌. برای مرحله بعد طرح را باید رنگ آمیزی نمود. رنگ آمیزی نقشه فرش نیز اهمیت ویژه ای دارد.‌ چرا که جلوه فرش را نشان می دهد.‌ حاشیه های کار را نیز باید به طور دقیق طراحی نمود.‌ این طراحی ها با نقطه چین انجام می شود و هر نقطه همان گرهی است که بافنده با دستان هنرمند خود می زند. این مراحل در واقع نکته های اولیه طراحی هستند. نحوه طراحی نقشه فرش از مباحث شیرین و جذاب در تولید فرش است چرا که پس از آن اثری هنری خلق خواهد شد که مدتها جلوه گر خانه ها هستند.

نحوه طراحی نقشه فرش در مراحل بعد

از این به بعد می‌توانید طرح اصلی را انجام دهید. یکی از روش های طراحی نقشه استفاده از خط های شکسته و هندسی است. با خط های افقی و عمودی و مورب این کار صورت می گیرد. این شیوه بیشتر در مناطق عشایری کاربرد دارد. در روش بعدی از خط های منحنی استفاده می شود. این روش در مناطق شهری و کارگاه های قالی بافی مورد استقبال قرار می گیرد.‌ در شیوه دیگر از هر دو مدل استفاده می شود.‌ این شیوه حالت ترکیبی دارد و دست شما بازتر است.

نحوه طراحی نقشه فرش به صورت کامپیوتری

در قسمت قبل طراحی به صورت دستی و سنتی را توضیح دادیم. شیوه سنتی بسیار با ارزش است و اصالت فرش ایرانی را به رخ می کشد. اما کاری سخت است و زمان زیادی نیاز دارد. امروزه با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری می توان تولید فرش ماشینی کار را در زمان کمتری انجام داد. نکته برجسته در این نرم افزارها در کنار سرعت کار، این است که تغییر رنگ و انتخاب بهترین مورد در کوتاهترین زمان انجام می شود و نتیجه بسیار مطلوب خواهد بود.‌ نحوه طراحی نقشه فرش را در این مقاله به اختصار توضیح دادیم. دنیای فرش در واقع دنیایی بی انتهاست که روزانه جذابیت های بیشتری به آن اضافه خواهد شد.‌

سخن پایانی

نحوه طراحی نقشه فرش از اصلی ترین مسئله در بافت و تولید فرش است که باید با دقت انجام شود. از نکته های برجسته فرش ایرانی همین نقشه های جذاب است که باعث شده شهرت جهانی داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با فرش و دنیای آن می توانید از سایت دوک سپید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.