فرش

اصول مهم در ست کردن رنگ فرش و مبل

اصول مهم در ست کردن رنگ فرش و مبل

در گذشته نه چندان دور و قبل از ورود مبلمان به خانه های عموم مردم زیبایی خانه ها به فرش هایی بود که زینت بخش مهمان خانه ها بود. همراه با یک سری پشتی و تشک کناره! تمام نماد تجمل خانه های عموم مردم به این دو خلاصه می شد. شاید چهار دانه شمع دانی و یک آینه یادگار مادربزرگ کل دکوراسیون یک مهمان خانه بود. اما امروزه جای فرش های دستبافت سنتی را فرش های ماشینی و جای گلیم های عشایری را موکت و جای پشتی و تشک مخصوص مهمان را مبل گرفته است. یکی از چالش ها و دغدغه های خانواده ها امروزه شده جدیدترین مدل مبل یا به روز بودن رنگ پرده و غیره. با ذکر این مقدمه بر مقاله پیش رو در مورد ست کردن رنگ فرش و مبل توضیحاتی خواهیم داد.

ست کردن رنگ فرش و مبل

در این بخش از مقاله ما قصد داریم در ارتباط با اصول ست کردن رنگ فرش و مبل توضیحاتی را ارائه کنیم. این اصول برای رنگ های مختلف فرش ها و مبل ها کارکرد دارد و می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای افراد مختلف باشد. البته باید بدانید که در میان فرش دستباف و ماشینی هم انتخاب هایی متفاوت خواهید داشت.

ساده ترین کار با رنگهای یک دست

ساده ترین ست مبل و فرش این است که یک رنگ  باشد تا ظاهری ساده و زیبا به خانه بدهد. به طور مثال اگر رنگ فرش تان کرم است سعی کنید رنگ مبل نیز کرم یا قهوای روشن باشد. می توانید از ابزار دکوری با طرح چوب و با رنگ های تیره تر از مبل استفاده کنید. اگر فرش های تان دو رنگ یا بیشترهستند دست تان را در انتخاب مبل آزاد می گذارد. به خاطر همین با داشتن فرش در چند رنگ دست شما برای چند رنگ مبل آزاد خواهد بود. در این روند می توانید راحت تر مبل مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

رنگهای متضاد اما یکدست در روند ست کردن رنگ فرش و مبل

در ادامه مطلب باید گفت رنگ مبل و فرش شما حتما نباید یک رنگ باشد. می توانید از دو رنگ که اصلا هیچ نزدیکی باهم ندارند استفاده کنید. البته باید این دو رنگ با هم همخوانی داشته باشند. رنگ های زیادی هستند که متضادند ولی با یکدیگر همخوانی دارند.  استفاده از کوسن هایی که با رنگ فرش ست شده اند می توانند شما را کمک کنند.

رنگهای متضاد اما یکدست در روند ست کردن رنگ فرش و مبل

استفاده از ست کردن با دسته ها و پایه های مبل

یکی دیگر از راه های ست کردن رنگ مبل و فرش این است که اگر رنگ پارچه مبل با فرش همخوانی ندارد رنگ پایه ها و دسته مبل را با فرش تان ست کنید. شما می توانید به جای رنگ مبل و فرش از ست کردن طرح فرش و مبل برای ست کردن انتخاب کنید و به جای ست کردن رنگ مبل و فرش به دنبال طرح فرش رفته و مبل تان را بر اساس طرح فرش انتخاب کنید.

فرش های ایرانی گزینه ای مناسب برای دکوراسیون

فرش های ایرانی دارای طرح های متنوع و زیبایی هستند. پس به راحتی می توانید مبل مورد علاقه خود را با آن ها ست کنید. فضا های داخلی ساختمان که دکوراسیون هایی به رنگ های کرم یا قهوه ای دارند با فرش های ایرانی بیشتر همخوانی دارند. استفاده از مبل های با رنگ روشن و کوسن هایی با رنگ های متنوع شما را در این امر یاری خواهد کرد.

مهم ترین نکات در ارتباط با ست کردن رنگ فرش و مبل

اگر قبل از خرید فرش مبلمان تان را تهیه کرده اید، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر مبلمان تان بافت یا طرح مشخص و واضحی دارد فرش تان را بر اساس مبل تان طرح دار یا دارای بافت انتخاب کنید.
  • اگر بافت مبل تان به گونه ای ست که فرش بایستی سادگی خاص داشته باشد بهتر است از موکت های طرح دار استفاده کنید.
  • بهتراست برای مبل های ساده از موکت های ساده استفاده کنید.
  • برای مبل های سلطنتی و استیل بهتر است از فرش های با طرح سنتی و اصیل استفاده کنید. رنگ زمینه فرش حتما با مبل هم خوانی کامل داشته باشد.
  • اگر مبلمان تان را به رنگ سفید انتخاب کرده اید بهتراست دیوارها را رنگ نزنید. اگر از مبلمان با رنگ کرم و یا قهوه ای استفاده می کنید بهتر است دیوار ها را رنگ کرم کنید.
  • برای مبلمان سفید فرش های با رنگ لاکی و دیوار سفید مناسب می باشد.

تمامی این موارد می تواند شما در زمینه یافتن اصول مهم در ست کردن رنگ فرش و مبل کمک کند. با این کار ها می توانید برای خود انتخابی مناسب داشته و دکوراسیونی ویژه طراحی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.