پارچه

معرفی پارچه ژاکارد ویسکوز | شستشو و نگهداری + طرح های ویسکوز

معرفی پارچه ژاکارد ویسکوز

امروزه پارچه های زیادی در انواع مختلف تولید و وارد بازار می شوند. هر کدام کارایی خود را دارند. یکی از پارچه هایی که امروزه طرفداران خاص خود را دارد و در انواع مختلفی تولید می شود پارچه ژاکارد ویسکوز می باشد. در ادامه مقاله از دوک سپید به معرفی این پارچه خواهیم پرداخت. برای ست کردن لباس و آشنایی با انواع پارچه با متخصصان ما در ارتباط باشید.

پارچه ژاکارد ویسکوز چه پارچه ای است؟

در مورد پارچه ژاکارد ویسکوز بهتر است که در ابتدا در مورد الیاف ویسکوز کمی توضیح داده شود. الیاف ویسکوز به الیافی گفته می شود که از بخش های دیگر گیاه پنبه و فناوری آن تهیه می شود. الیاف ویسکوز قسمتی از ویژگی های گیاه پنبه مانند جذب رطوبت، نرمی و سبک بودن، رنگ پذیری بسیار خوب خصوصا رنگ های تیره را دارند. بر خلاف الیاف پنبه ای چروک پذیری پارچه ژاکارد ویسکوز خیلی کمتر است. همچنین پارچه ویسکوز آبرفت ندارد.

پارچه ژاکارد ویسکوز به پارچه ای گفته می شود که زمینه آن از اایاف ویسکوز بافته شده است. این پارچه می تواند ظاهر پنبه ای کاملا مات و سیقلی یا براقی داشته باشد. برحسب طراحی و بافت کارخانه می تواند پارچه ای کشی در جهت عرض یا طول باشد. همچنین این پارچه می تواند بدون کشسانی باشد‌. یکی از زیبایی ها و جذابیت این نوع پارچه طرح های پفکی و برجسته هستند.

همچنین بیشتر بخوانید:پارچه ژاکارد تافته

وزن

وزن های بسیاری از این مدل پارچه موجود است. به همین دلیل می توان با آن ها انواع مختلفی از لباس ها را درست کرد. شاید همین امر موجب شده که از پارچه ژاکارد ویسکوز استفاده های زیادی در سبک های مختلف شود. وزن سبک این مدل برای لیاس های مربوط در استایل های بهاری و تابستانی مناسب هستند. این در حالی است که مدل های با وزن سنگین برای فصل های سرد پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرند.

وزن

تنوع و ایستایی

ایستایی این پارچه از آهاردار تا نرم و لطیف متغیر می باشد. پارچه داماسک که صیقلی و مسطح است یکی از انواع این پارچه ها می باشد. برخی از مدل های پارچه ژاکارد ویسکوز به وسیله نخ های براق و یا سیم بافته می شوند که به آن پارچه سیملی گفته می شود. این مدل از پارچه ها بسیار درخشنده و جذاب هستند و برای انواع لباس مجلسی و باشکوه مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو می توان گفت که تنوع و ایستایی پارچه ژاکارد ویسکوز باعث شده تا از این پارچه در کاربرد های بسیار زیادی استفاده شود.

شستشو و نگهداری پارچه ژاکارد ویسکوز

برای شتسشوی پارچه ژاکارد بهتر است به صورت دستی انجام شود. چرا که شستشوی ماشینی و خشک کن گردشی به بافت پارچه آسیب خواهد زد. همچنین این پارچه نباید خشک شویی شود. اگر بافت این پارچه سیملی باشد برای تن خور بهتر بایستی آسترکشی و لایه کشی شود.

طرح ها و نقشه های پارچه ژاکارد ویسکوز

این پارچه طرح ها و نقش های متفاوتی دارد که طرح گلدار، شطرنجی، راه راه و گلدار پفکی می توانید در میان آنها پیدا کنید تا طرح هایی با نقوش باستانی و حیوانات. اما یکی از محبوب ترین طرح های پارچه ژاکارد ویسکوز که طرفداران و علاقه مندان زیادی نیز دارد معمولا طرح گلدار آن می باشد.

همانگونه که در جامعه امروز مدگرایی ترویج پیدا کرده است شما قادر خواهید بود لباس های دوخته شده از این پارچه را که طراحان مد با در نظر گرفتن مدل های روز و بررسی سلیقه ها به طراحی آنها پرداخته اند را تهیه کنید. این لباس ها قطعا به شما جلوه ای زیبا خواهند بخشید.

یکی از مدل های جالب این پارچه، مدل دستبند ژاکارد است. این مدل یک پارچه طرحدار است. اما با نخ های چند رنگ درست شده است. دقت کنید این مدل جزو گزینه های سنگین محسوب می شود. چروک نمی شوند و صرفا برای موارد خاصی مورد استفاده هستند. توجه کنید گاها در الیاف آن از فلز هم استفاده می شود.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت دوک سپید ما به معرفی پارچه ژاکارد ویسکوز پرداختیم. این پارچه طرح ها و مدل های مختلفی دارد. در عین حال نحوه شستشو و نگهداری را هم بیان کردیم. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع پارچه ها دارید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید. جهت مطالعه بیشتر در ارتباط با استایل های مختلف می توانید به مقالات ما سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.