فرش

فرش دستباف کاشان درجه یک | اصلی ترین ویژگی های فرش کاشان

فرش دستباف کاشان درجه یک

از روزی که انسان به این نکته واقف گردید که از شاخ و برگ درختان و بعد از پوست حیوانات شکار شده برای راحتی خود زیراندازهایی تهیه کند ذهنیت بافت نیز در فکر او نهادینه شد. تا اینکه آموخت از ریسیدن ساقه گیاهان و یا پشم و موی حیوانات اهلی نخ را ببافد. همین ریسیدن نخ آغازی شد بر دیگر بافت ها. با ذکر این مقدمه در مقاله پیش رو در مورد یکی از این زیراندازها بنام فرش توضیحاتی خواهیم داد. هدف ما در این مقاله از وب سایت دوک سپید بررسی فرش دستباف کاشان درجه یک می باشد.

تاریخچه فرش در ایران

اگر بخواهیم به دنبال این تاریخچه برگردیم به زمان حکومت کوروش باز می گردیم. زمانی که تاریخ نویس یونانی گزنفون در مورد مردم ایران نوشته به خاطر این که بسترشان نرم باشد بر روی قالیچه هایی استراحت می کردند. در زبان پهلوی به این زیراندازها یا فرش (ویسترگ) می گفتند. فرش بهارستان در کاخ تیسفون به خاطر شکوهش بازتاب گسترده ای در تاریخ داشت. تاریخ ایران با فرش درآمیخته است و در دوران مختلف فراز و نشیب های مختلفی به خود دیده است. اما جایگاه و منزلت خود را از دست نداده است. فرش دستباف کاشان درجه یک نمودی از این ماجرا است.

اوج هنر قالیبافی در ایران به زمان صفویان می رسد. چرا که اکثر پادشاهان صفوی علاقه خاصی به فرش و فرشبافی داشتند. می توان آغاز فرش کلاسیک را به دوران صفویان نسبت داد. در شهرهایی نظیر تبریز، اصفهان، کرمان راور، کاشان ، مشهد، یزد و دیگر نقاط رونق زیادی پیدا کرده. در همین زمان استفاده از طرح لچک ترنج در وسط قالی رایج شد. همچنین صادرات فرش در زمان فتحعلی شاه و سپس ناصرالدین شاه اوج گرفت. ایران به یکی از بزرگترین صادر کنندگان فرش تبدیل شد .یکی از شهرهایی که از قدیم معروفیت خاصی در ایران و جهان داشته کاشان بوده است که در ادامه در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

فرش دستباف کاشان درجه یک

شهر کاشان از نخستین شهرهایی است که بافت قالی (فرش) دستبافت در آن با حجم بالا و کیفیت بسیار خوب در طرح ها مختلف تولید و بافته می شود. به همین دلیل این شهر به عنوان پایتخت فرش جهان و قطب تولید فرش های ماشینی محسوب می گردد. با توجه به مدارک و اسناد تاریخی فرش های دستبافی که در دوره صفویه در این شهر بافته می شده امروزه در موزه های معروف دنیا نگهداری می شود. در مورد مواد اولیه فرش دستبافت کاشان بایستی بگوئیم از پشم، کرک، پنبه و ابریشم به عنوان الیاف کاملا طبیعی در آن استفاده می شود. به علت طبیعی بودن آن از قیمت بسیار بالایی برخوردار است.

فرش دستباف کاشان

غلب پنبه را به عنوان نخ تار و پود و از الیاف پشم، کرک وابریشم به عنوان نخ خواب استفاده می کنند. در فرش دستباف کاشان درجه یک هر طرح به سه قسمت ترنج، لچک و حاشیه تقسیم می شود و نقشه هایی چون شاه عباسی، گل حنایی، بوته ای، بید مجنون، مینا خانی و غیره در این دسته از محصولات بافته می شوند.

اصلی ترین ویژگی های فرش دستباف کاشان درجه یک

از موارد دیگر در فرش درجه یک و دستبافت کاشان رنگ زمینه آن می باشد. اغلب رنگ هایی که به عنوان رنگ غالب به حساب می آیند عبارتند از: لاکی(قرمز)، پوست پیازی، کرم، گردویی، بژ‌، موشی و غیره انتخاب می شود. از لحاظ ابعاد نیز فرش دستبافت کاشان در اندازه های4×3 –3,5×2,5–3×2_ 2.5×2_1.5×1_ می شناسند. البته فرش های دستبافت کاشان در سایزها و طر ح های سفارشی نیز طراحی و بافته می شوند. فرش کاشان از لحاظ قیمت بستکی به عوامل زیر دارد که عبارتند از: رنگ آمیزی، طرح و نقشه بافته شده، نوع بافت از لحاظ تعداد رج، نوع مواد اولیه و مواد مصرفی و ابعاد فرش.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت دوک سپید ما به بررسی فرش دستباف کاشان درجه یک پرداخته ایم. این گزینه یکی از محبوب ترین ها در صادرات می باشد. هر چند امروزه فرش های ماشینی جای خود را در بازار یافته و به خاطر قیمت پایین تر و نقشه های متنوع تر فروش بالایی دارند. اما چیزی از ارزشمندی فرش دستبافت کم نشده است. طرفداران خاص خود را نگه داشته و دارای ارزش بیشتری شده است. البته لازم به ذکر است در کنار فرش دستبافت کاشان فرش های ماشینی نیز به خاطر کیفیت، ظرافت وذزیبایی نیز طرفداران خاص خود را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.