پارچه

پارچه لنین و خصوصیات آن | روش های تولید + انواع مدل پارچه ها

پارچه لنین و خصوصیات آن

کتان شبیه پنبه است با این تفاوت که به جای غوزه از الیاف مشتق شده از ساقه گیاه استفاده می شود. پارچه لنین یا کتان برای مناطق گرم و مرطوب بسیار مناسب است چرا که سریع خشک می شود و گرما را در خود نگه نمی دارد. پارچه لنین به نسبت پارچه پنبه محبوبیت کمتری دارد که دلیل آن زمان و منابع بیشتر در تولید می باشد.

تاریخچه کتان

شواهد نشان می دهد که از دوران نو سنگی مردم از کتان پارچه تولید می کردند. پارچه لنین یکی از قدیمیترین پارچه ها است. استفاده از کتان بیشتر مختص طبقه حاکم بوده است. در مصر، به دلیل آب و هوا از پارچه لنین خیلی استفاده می شد زیرا عرق آن زود خشک می شد و همچنین رنگ سفید آن در برابر اشعه خورشید خیلی مناسب بود. حتی از آن برای دوخت کفن و بسته بندی مومیایی ها استفاده می شد. یونان، ایرلند و سایر کشورهای اروپایی نیز به مرور زمان به پارچه لنین علاقه نشان دادند. امروزه از کتان کمتر استفاده می شود.

تولید پارچه لنین

برای تولید این پارچه، از الیاف سلولزی که در ساقه گیاه کتان موجود است، استفاده می شود. الیاف کتان را از قسمت داخلی ساقه جدا می کنند.

کاشت گیاه کتان

این گیاه را در فصل سرد می کارند زیرا نمی‌تواند گرما را تحمل کند. مدت زمان رشد این گیاه حدود ۱۰۰ روز است.

رشد گیاه

بذر را با ماشین آلات کشاورزی می کارند. برای جلوگیری از کاهش عملکرد در محصولات کتان و نفوذ علف های هرز از علف کش استفاده می شود.

برداشت گیاه

پس از این که ساقه کتان زرد و دانه ها قهوه ای شدند، زمان برداشت آن فرا رسیده است.

پس از برداشت

پس از برداشت، برگ ها و دانه ها جدا شده سپس ساقه بیرونی فیبری را از داخل نرم آن جدا می‌کنند. الیاف بیرونی را از الیاف داخلی جدا می کنند. الیاف داخلی را شانه زده و برای چرخش آماده می کنند. سپس در شرایط مرطوب نخ ریسیده می شود. نخ را خشک  و رنگ آمیزی می کنند.

این روزها از پارچه لنین کمتر استفاده می شود و می توان گفت که پنبه جایگزین آن شده است. با این حال، در هوای گرم، این پارچه گزینه بسیار مناسبی است. زیرا پارچه لنین به میزان زیادی رطوبت گیر است و همچنین رنگ سفید طبیعی آن اشعه خورشید را منعکس می کند.

پارچه لنین برای تولید پیراهن، شلوار، لباس، دامن، ژاکت، کت و شلوار، جلیقه و انواع لباس های رسمی و غیر رسمی مناسب است. حتی می تواند برای لباس زیر زنانه هم گزینه مناسبی باشد. همچنین میتوان از آن در لباس های مجلسی و شب استفاده کرد. این روزها از این پارچه برای تولید دستمال ها و رومیزی ها نیز استفاده می کنند. دوام این پارچه یکی از نقاط قوت آن است.

کشورهای تولید کننده پارچه لنین

چین، ایرلند، ایتالیا، بلژیک و همچنین ایالات متحده آمریکا از تولید کنندگان این پارچه هستند.

کشورهای تولید کننده پارچه لنین

انواع پارچه لنین

با وجودی که این پارچه از الیاف کتان ساخته می شود اما با یک سری تغییرات در تولید، انواع مختلف پارچه لنین ساخته می شود. از انواع این پارچه می توان به کتانی داماس، کتانی ساده بافت، کتانی شل بافت و ملحفه کتانی اشاره کرد.

همچنین بیشتر بخوانید:خرید تابلو فرش 

آیا تولید پارچه لنین بر محیط زیست تاثیر می گذارد؟

از آنجا که برای جداسازی الیاف کتان از داخل ساقه ها، از مواد شیمیایی استفاده می شود، این نگرانی وجود دارد که برای محیط زیست خطراتی به وجود بیاید. در واقع برای جداسازی باید از آب استفاده شود، اما این روزها برای تسریع در کار از مواد شیمیایی استفاده می کنند. از سوی دیگر، برای رشد کتان خاک را تخریب می کنند که این مسئله هم نگرانی هایی به دنبال دارد.

با وجود این، آسیب کتان به محیط زیست چندان زیاد نیست. با توجه به پارچه های مصنوعی، می توان با اطمینان گفت که تولید پارچه لنین، خطرات کمتری برای محیط زیست دارد. زیرا مولکول های تشکلی دهنده آن، به جای چند قرن، در مدت چند سال به محیط اطراف جذب می شوند.

با وجود نکات منفی که در مورد کتان گفته شد، نکته های مثبتی دارد که باعث می شود از آن استفاده شود. پارچه لنین به میزان زیادی رطوبت را از بین می برد و زود خشک می شود و به همین دلیل برای مناطق مرطوب و گرم گزینه مناسبی است. همچنین طبیعی بودن نقطه مثبت این پارچه می باشد.

سخن آخر

در این مقاله از دوک سپید سعی کردیم شما را با پارچه لنین یا کتان آشنا کنیم. بعد از خواندن این مقاله می توانید در انتخاب پارچه تصمیم درستی بگیرید. در عین حال می توانید برای اطلاع از استایل های مختلف و ست کردن لباس سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.