پارچه

پارچه ژاکارد ارگانزا | کاردبردها + مقدار قواره مورد نیاز

پارچه ژاکارد ارگانزا

پارچه ژاکارد نوعی پارچه می باشد که توسط ماشین بافندگی مربوط به خودش بافته می شود. طرح آن به جای این که بر روی سطح پارچه چاپ شود در تار و پود آن بافته می شود. افراد زیادی هستند که طراحی و نقش و نگار پارچه برایشان مهم تر از خود پارچه می باشد. پارچه ژاکارد از این ویژگی برخوردار است.  در ادامه مقاله از دوک سپید در مورد پارچه ژاکارد ارگانزا توضیح خواهیم داد. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع پارچه و استایل های دنیای مد مانند استایل رترو دارید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

پارچه ژاکارد ارگانزا برای چه لباسی مناسب است؟

همانگونه که از نام آن پیداست پارچه ارگانزایی است که طرح آن به روش ژاکارد بافته شده است. این پارچه به دلیل زمینه ارگانزا و بدن نما بودن برای لباس های مجلسی مناسب می باشد. ضخامت این پارچه در قسمت ارگانزا نازک و در قسمت ژاکارد متوسط می باشد. این پارچه مانند دیگر مدل های پارچه ژاکارد می تواند سیملی باشد و درخشندگی زیادی داشته باشد.

لازم به ذکر است این پارچه برای فصل بهار و تابستان مناسب است. پارچه ژاکارد ارگانزا ظاهری آهاردار و شکننده دارد. به خاطر نازک بودن پارچه نیاز به آستردوزی و لایی کشی دارد. این پارچه به هیچ وجه حالت کش سانی نداشته و چروک شدن و شکنندگی پارچه ژاکارد ارگانزا کم است. به راحتی با درجه پایین اتو صاف می شود. استفاده از این گزینه برای کسانی که خیاط ماهری هستند جذابیت بسیار زیادی دارد.

کاربرد پارچه ژاکارد ارگانزا

از این پارچه برای دوخت انواع پیراهن و مانتو مجلسی استفاده می شود. به خاطر آهار دار بودن برای دوخت مدل های کلوش و پیلی دار نیز مناسب می باشد. پیراهن های مدل دار شومیزی بلند با استفاده از پارچه ژاکارد ارگانزا برای قشر جوان بسیار جذاب و پرطرفدار است. اجازه دهید در ادامه در ارتباط با شیوه های نگهداری و شستشوی آن هم صحبت کنیم.

در مورد شستشو و نگهداری پارچه ژاکارد ارگانزا بایستی گفت که شستشوی آن حتما بایستی با دست انجام شود. زیرا به خاطر حساس و ظریف بودن قسمت ارگانزای پارچه ممکن است در شستشوی ماشینی به بافت آن آسیب برسد. ضمن این که برای اتوکشی از پارچه پنبه ای به عنوان محافظ استفاده گردد. برای نگهداری نیز بهتر است در کمد آویزان باشد و به هیچ وجه نباید به صورت تاشده و در کشو نگهداری شود.

کاربرد پارچه ژاکارد ارگانزا

الیاف بکار رفته

یکی از نکات بسیار مهمی که در ارتباط با این مدل پارچه باید بدانیم، الیاف آن است. از این رو در این بخش مقاله به بررسی این مسئله می پردازیم. الیاف مورد استفاده در این نوع پارچه به دو بخش صددرصد طبیعی و صدردصد ابریشم می باشد. فرایند تولید این پارچه بستگی به نوع الیاف آن نیز دارد. در ابتدا تهیه و تولید مواد اولیه این پارچه اندکی متفاوت می باشد. سپس تاباندن ریشه الیاف در جهت مخالف و پس از آن شانه زدن آنها و در مرحله بعد باید الیاف نخ ریسی شوند. در آخرین مرحله هم بافته شوند.

مقدار قواره پارچه ژاکارد ارگانزا

مقدار قواره یکی از نکات مهم برای بررسی است. این نکته برای خیاطان و علاقه مندان به این هنر اهمیت زیادی دارد. از پارچه ژاکارد ارگانزا برای دوخت پیراهن ها و مانتوهای مجلسی استفاده می گردد. قواره استاندارد این پارچه برای مانتو ساده 2 متر می باشد. این پارجه همانگونه که گفته شد مناسب مانتو و لباس مجلسی است. در تمام فصول در کنار کرپ استفاده می گردد‌. برای دوخت لباس مجلسی نمی توان متراژ خاصی معین کرد و بستگی به نوع و مدل لباس دارد. توصیه می شود برای دوخت لباس و متراژ پارچه با خیاط های ماهر مشورت فرمایید

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت دوک سپید ما به بررسی مدلی جذاب از پارچه ها پرداختیم. این مدل ویژگی ها و کاربرد های بسیار زیادی دارد. در این مقاله ما تمامی ویژگی ها و کاربرد ها را همراه با نکات مربوط به شستشو و نگهداری برای شما بیان نمودیم. نکته آخر در مورد پارچه ژاکارد ارگانزا این است که اگر در مورد کیفیت و یا قواره و غیره سوالی دارید بهتر است به سایت دوک سپید مراجعه کرده تا با راهنمایی مشاوران و متخصصین این سایت راهنمایی لازم جهت هر گونه رفع مشکل شما انجام پذیرد. در این صورت می توانید خریدی مطمئن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.