مد و زیبایی

تکنیک های نگهداری و تمیز کردن کفش کتانی در انواع مختلف آن

روش‌های تمیز کردن کفش کتانی

همه می‌دانیم که کفش کتانی بین افراد محبوبیت خاصی دارد.  جوانان، بزرگسالان و حتی سالمندان علاقه دارند از کفش کتانی استفاده کنند. زیرا راحتی پا در کفش‌های اسپورت با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. جهت پیاده روی، ورزش و حنی خرید بهترین گزینه کفش کتانی است. اما می‌دانیم که همه با این معضل روبرو می‌شویم که چگونه کفش را تمیز کنیم. در این مقاله دوک سپید روش‌های تمیز کردن کفش کتانی را ارائه می کنیم.

استفاده از برس خشک برای تمیز کردن کفش کتانی

یکی از متداول ترین روش‌ها، استفاده از یک برس خشک و نرم است. با این برس می‌توانید کثیفی زیره، قسمت میانی و رویه کفش  زنانه و کفش مردانه را تمیز کنید. اگر برس در اختیار ندارید، از یک مسواک قدیمی‌استفاده کنید. برای این کار آب گرم و مایع شوینده ملایم نیاز دارید. کمی‌از مایع را روی کفش بریزید، با برس ماساژ دهید و با یک پارچه نرم آن را خشک کنید. کف کفش، زیره و قسمت میانی را هم با مایع و برس نرم به خوبی بشویید.

می‌توانید برای گرفتن رطوبت آن از یک پارچه میکروفایبر استفاده کنید. کفش را در دمای اتاق بگذارید تا خشک شود. بهتر است کفش را در لباسشویی یا خشک کن نیندازید. همچنین از  شوینده‌های قوی مثل سفید کننده‌ها اصلا استفاده نکنید. اگر کفش کتانی شما کفی دارد، می‌توانید همزمان با شستشوی کفش، کفی‌ها را بیرون آورده و با مایع بشویید.

توصیه‌هایی در مورد شستشوی انواع کفش کتانی

۱. قبل از این که شروع به شستشو کنید، هرگونه آلودگی که روی کفش است را تمیز کنید. برای این کار از مسواک، حوله تمیز و حنی دست استفاده کنید. اگر هر بار پس از استفاده، کثیفی‌های روی کفش را از بین ببرید، کار شما راحت تر می‌شود.

۲.در این مرحله، باید کف کفش را تمیز کنید. با آب و یک حوله یا برس آن را تمیز کنید.

۳. در مرحله پایانی، اگر لکه‌هایی را روی کفش مشاهده می‌کنید باید به جنگ آن‌ها بروید. می‌توانید از مخلوط آب و صابون و یا شوینده‌های ملایم استفاده کنید.انواع کفش کتانی و نحوه شستشوی آن‌ها را نیز در ادامه معرفی می کنیم.

کفش کتانی بافتنی

این کفش‌ها رویه بیرونی مشبک و تنفس پذیر دارند. البته قابلیت کثیف شدن آن‌ها بسیار بالاست. نکته دیگر این است که بخاطر شیارهای ریزی که دارند، گل، خاک و کثیفی در آن‌ها نفوذ می‌کند. یک محلول رقیق از آب گرم و مواد شوینده ملایم آماده کنید. یک حوله تمیز را آغشته به این مواد کرده و حسابی روی لکه‌ها بمالید. مطمئن شوید که لکه پاک شده است. اگر نیاز است می‌توانید چند بار از مایع استفاده کنید. پس از این که لکه تمیز شد، یک پارچه مرطوب دیگر را با آب خالی روی کفش بکشید و مواد شوینده را حسابی پاک کنید. اگر هنوز کثیفی در شیارها بود، می‌توانید از یک مسواک نرم کمک بگیرید.

کفش های چرمی

کفش کتانی چرمی‌برای بچه‌ها خیلی مناسب است و همه به آن علاقه دارند. البته تمیز کردن این کفش‌ها هم دردسر خاص خود را دارد. چون چرم به راحتی لکه می‌شود و امکان دارد پتینه طبیعی مواد از بین برود. مهم ترین کاری که درباره چرم باید انجام دهید این است که به محض دیدن لکه آن‌ها را تمیز کنید. برای این کار محلولی درست کنید که سه قسمت صابون و یک قسمت اب باشد. با پارچه ای سفید و تمیز محلول را روی لکه بمالید تا کاملا پاک شود. در صورتی که لکه سخت باشد می‌توانید از یک نرم کننده مخصوص چرم استفا ه کنید و آن را به کل کفش بکشید.قابل به ذکر است که تمیز کردن چرم فقط متخص به کفش نمی باشد.اتو کشی پارچه چرم نیز باید با مراقب انجام شود.

کفش کتانی جیر

جیر آسیب پذیر است و غیر قابل نفوذ. برای این کار از یک برس مخصوص جیر کمک بگیرید. پاک کن جیر هم گزینه خوبی است. پس از اتمام کار یک پارچه تمیز را به کار بگیرید. اگر باز هم تمیز نشد سرکه سفید را مورد استفاده قرار دهید. بعد از آن با یک حوله مرطوب تمیز کنید و بگذارید کاملا خشک شود.

کفش کتانی جیر

 کفش های بوم

برای این کفش‌ها هم شستشو با دست را توصیه می‌کنیم. مخلوطی که درباره کفش کتانی بافتنی توضیح دادیم، برای این نوع کفش هم مناسب است. آن را روی تمام سطح کفش کتانی بوم بکشید و با استفاده از یک مسواک بشویید تا جایی که لکه از بین برود و بگذارید خشک شود.

زیره میانی کفش کتانی

این قسمت اصولا به رنگ سفید است. پس تمیز کردن مداوم آم خیلی مهم است. مرتب آن را با شوینده‌های ملایم تمیز کنید.

زبانه کفش کتانی

این قسمت هم برای جلوه کفش مهم است و همیشه باید آن را تمیز نگه دارید. زیرا ظاهر کفش شما را زیباتر نشان می‌دهد.

فضای داخلی کفش

تمیز نگه داشتن فضای داخلی کفش و از بین بردن بوی بد نیز خیلی مهم است. کفی آن را بردارید و با آب و مواد شوینده یا با آب و سرکه بشویید. سرکه به رفع بوی بد خیلی کمک می‌کند.

تمیز کردن بند کفش

بند‌های کفش را از آن بیرون بیاورید. آن‌ها را داخل مواد شوینده بگذارید و تمیز بشویید.

سخن آخر

در این مقاله نکات مهمی‌درباره تمیز کردن کفش کتانی بیان کردیم. توصیه مهم ما درباره تمیز نگه داشتن کفش این است که پس از هربار استفاده از کفش تمام آلودگی‌ها را تمیز کنید و با اب و صابون بشویید که لکه‌ها راحت از بین بروند و روی کفش نمانند. با این کار کفش کتانی شما همیشه تمیز است و لکه‌ها روی هم انباشته نمی‌شوند. جهت کسب اطلاعات دقیق می‌توانید با متخصصان ما در دوک سپید در ارتباط باشید.برای خرید کیف و کفش عمده و تک ارزان کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.