فرش

فرش دستباف تبریز | تاریخچه + ویژگی های فرش تبریز

فرش دستباف تبریز

فرش دستبافت در ایران از قدمت زیادی برخوردار است. در تاریخ، فرش پازیریک ایران از قدیمی ترین دست بافته های تاریخ می باشد. می‌توان به جرأت گفت تمام مناطق ایران در کار بافت فرش سهمی دارند. لازم به ذکر است که فرش دستبافت در هر منطقه از ایران شرایط، طرح ها و بعضا نقشه های خاص خود را دارد. با ذکر این مقدمه و در مقاله پیش رو توضیحاتی در مورد فرش دستبافت و فرش بافت تبریز خواهیم داد. هدف ما بررسی فرش دستباف تبریز می باشد. اگر در ارتباط با انواع فرش و نگهداری از فرش ها نیاز به اطلاعات جدید دارید می توانید با متخصصان دوک سپید در ارتباط باشید.

تاریخ فرش در ایران

اگر بخواهیم در مورد قدمت فرش دستبافت ایران صحبت کنیم می توان گفت که این تاریخ به دوران ساسانیان، هخامنشیان و چند صد سال قبل از میلاد باز می گردد. در کتاب های تاریخی از زمان کوروش در مواردی از فرش ایرانی و هنر قالی بافی در ایران مطالبی نوشته شده است. امروزه اصفهان و تبریز دو شهری هستند که بیشترین سهم از تولید و حتی صادرات فرش به دیگر کشورها را بر عهده دارند. فرش دستباف تبریز در میان بهترین رده های بافت در دنیا قرار دارد. از این رو اعتبار بسیار بالایی را کسب نموده است.

فرش در کشور ما با توجه به ذوق، قریحه و استعداد بسیار زیاد و ذاتی ایرانیان همواره با مسیری رو به رشد حرکت کرده است. گر چه خیلی از غیر ایرانی ها در مورد قدمت و اصالت فرش ایران گزافه گویی هایی کرده اند. ولی اسناد و مدارک زیادی وجود دارد که ایران در زمینه فرش و دست بافته ها از کهن ترین دوران فعال بوده است. در زمان هخامنشیان و حتی قبل از آن قالی بافی در ایران مرسوم بوده. البته در کتب تاریخی نیز به این مسئله اشاره شده است. قالی بافی در دوره صفویه به اوج رشد و شکوفایی  خود رسید.

تاریخ فرش دستباف تبریز

همانگونه که قبلا گفتیم فرش ایران دارای قدمت فراوانی بوده. یکی از شهرهایی که فرش دستبافت آن شهرتی جهانی و فراتر از مرزها دارد، فرش تبریز می باشد. در ادامه در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد. شورای جهانی صنایع دستی، شهرستان تبریز را به عنوان شهر جهانی بافت فرش معرفی کرده است. هنر فرش بافی در این شهر به دوران صفویه باز می گردد. تبریز یکی از قطب های بافندگی به حساب می آید. فرش دستباف تبریز موجود در موزه های معتبر جهان یا در مجموعه کلکسیونر های مشتاق شاهد حرف های ماست.

طبق آمار گرفته شده در سال 1364 هجری شمسی32150  بافنده بر روی 16000هزار دار قالی کار کرده اند. در سال های اخیر بافندگان چیره دست و ماهر تبریزی به تولید فرش های گل ابریشمی بسیار ظریف در رج شمار های 50 و 60 در مقیاس وسیع به بافت پرداخته اند. بافت این گونه فرش ها بعضا با چله های ابریشمی با طرح های لچک و ترنج و با رنگ بژ روشن و نخودی انجام می شود.

تاریخ فرش دستباف تبریز

در هفتاد سال گذشته بیشتر مدل های فرش دستباف تبریز با طرح های گلدانی، درختی، محرابی، قندیل دار، شکارگاه، قاب قرآنی، هندسی و خیلی از طرح های دیگر بافته می شود. برخی از طرح های فرش تبریز که امروزه معروفیت بیشتری دارند عبارتند از: مستوفی، اسلیمی، لچک دار، ترنج، نقش ماهی یا هراتی، میناخانی، گلدانی، طرح تصویری،‌ گلستانی و طرح شکارگاه. دور گیری گل ها و برگ ها با ابریشم سفید و رنگی از دیگر ویژگی های فرش تبریز می باشد.

ویژگی های بافت فرش دستبافت تبریز

از مهم ترین ویژگی های فرش تبریز گره ترکی آن می باشد. دارهای قالی در شهر تبریز در اندازه های3×2 و همچنین 4×3 می باشد. ابعاد کوچکتر اغلب در قالی های قدیم دیده می شود. در تبریز و مناطق اطراف ابعاد دایره و هشت ضلعی نیز وجود دارد. در مورد صادرات قالی دستباف تبریز بایستی بگوئیم بیشترین قالی های آذربایجان و تبریز از طریق استانبول به آلمان و انگلیس صادر می شود.

خرید فرش دستباف تبریز عمده

همان طور که اشاره شد فرش تبریز در ایران از قدمت بالایی برخوردار است. البته این فرش نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا طرفداران بسیاری دارد. این فرش ویژگی های خاص خود را دارد و با مشخصه های جذابی در کل دنیا معرفی شده است. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خرید فرش دستباف تبریز عمده دارید می توانید با متخصصان دوک سپید در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.