فرش

بهترین فرش دستباف ایران | بهترین ها در گذر زمان + شهر های مهد فرش

بهترین فرش دستباف ایران

از زمانهای قدیم انسانها برای راحتی خود در مواقع استراحت و برای در امان ماندن از اذیت حشرات موذی به فکر استفاده از زیرانداز هایی برای خود شدند. شاید بتوان گفت برای نخستین بار از برگ درختان و یا ساقه گیاهان وعلف ها به‌عنوان زیرانداز استفاده کردند. اما این امر مشکلاتی داشت! خشک شدن برگ درختان و یا پراکنده شدن آنها معضلی حساب می شدند. باذکر این مقدمه در ادامه در مورد این زیراندازها در طول تاریخ و تغییرات آنها توضیحاتی خواهیم داد. هدف ما در این مقاله از وب سایت دوک سپید بررسی بهترین فرش دستباف ایران می باشد. اگر در ارتباط با نگهداری فرش ها و یا انواع آن ها نیاز به اطلاعات دقیق دارید می توانید با متخصصان دوک سپید در ارتباط باشید.

سیر تحول فرش در تاریخ

فرش در طول گذر زمان دچار تحولاتی شده است. استفاده از پوست حیوانات شکار شده نه تنها به عنوان زیر انداز که به عنوان پوشاک نیز مورد استفاده قرار می گرفت. اما به مرور زمان که انسانهای اولیه آموختند حیوانات را رام کنند در کنار آن استفاده از پشم و موی این حیوانات نیز مورد توجه قرار گرفت. انسانهای اولیه آموختند از پیچش یا تاباندن پشم و موی حیوانات برای خود طناب هایی ببافند که همین امر باعث گردید که طناب ها ظریفتر و تبدیل به نخ شدند. همین ابداع نخ باعث گردید که کارهای بافتنی  را انجام دهند و شاید این آغازی باشد برای بافت زیراندازها! بهترین فرش دستباف ایران از این روند ها شکل گرفته است. می توان گفت استفاده از پشم و موی بافته شده حیوانات اولین موادی بودند که در بافت زیراندازها استفاده شد. به مرور زمان انسانها آموختند که از چهارچوب برای بافت محکم تر و با استفاده از ذهن و تفکر خود طرح هایی را نیز برای زیراندازها استفاده کنند. استفاده از نقش هایی برگرفته از طبیعت مانند درختان حیوانات اهلی زیبایی خاصی به این بافته ها می داد.

بهترین فرش دستباف ایران در گذر زمان

در طول تاریخ تحولاتی در بافت زیراندازها به وجود آمد. استفاده از چهارچوب ها، طرح ها و نقش های گوناگون باعث گردید که بافت و استفاده از این زیراندازها زیاد و دارای تنوع ها و بافت های گوناگون شوند. با توجه به ذوق و سلیقه بانوان ایرانی می توان گفت اولین فرش های دستبافت توسط زنان ایرانی بافته شد. البته با توجه به ارزش این فرش ها و استقبال قشر مرفه  به مرور زمان کارگاه های بافندگی در مناطق مختلف راه اندازی شدند. البته هر منطقه سعی بر آن داشت که نقشه و طرح خاص خود را به کار گیرد. فرش های دستبافت در ایران نیز در مناطق مختلف معمولا طرح ها و نقشه های خاص خود را داشتند.

بهترین فرش دستباف ایران در گذر زمان

معمولا فرش های برخی از مناطق ایران معروفیت بیشتری در سطح بازار و جامعه داشتند. معروفترین و بهترین فرش دستباف ایران عبارتند از:

فرش دستبافت نایین

فرشی با کیفیت که در بازار های جهانی معروفیت خاصی دارد. فرش نایین فرشی است که به جای پشم های ضخیم از پشم ظریف در بافت آن استفاده می شود. پشمی که به خاطر ظرافت به آن کرک گفته می شود. مهم ترین و اصلی ترین طرح مورد استفاده در فرش نائین ترنج و لچک می باشد.

بهترین فرش دستباف ایران-  فرش دستبافت قم

هر چند در ابتدا در بافت فرش قم از پشم هایی که ظارفت پایینی داشتند بهره گرفته می شد. اما پس از گذشت زمان هایی هنرمندان قالیباف قمی رویکرد های فنی را به حد اعلایی رساندند و با مهارت و توانایی خود مبادرت به بافت فرشهای تمام ابریشم با رج های بالا کردند. با این کار به بازارهای جهانی راه یافتند.

فرش دست بافت کاشان

فرش کاشان یکی از انواع بهترین فرش دستباف ایران می باشد. فرش کاشان از نظر طراحی تحت تاثیر طرح  گردان، لچک و ترنج اصفهان است. ولی ظرافت و دقت فرش اصفهان را ندارد و رنگبندی محدود تری دارد. از ویژگی های فرش کاشان می توان به اندازه آن اشاره داشت. این فرش ها به استثنا قالی های کناره اندازه سجاده و بزرگتر است و این درحالی است که در روستاهای منطقه شرق کاشان قالیچه هایی به قطع کمتر از یک متر هم بافته می شود.

بهترین فرش دستباف ایران – فرش ترکمن

تار و پود فرش ترکمن بیشتر از پشم است. قالی ترکمن بر روی دارهای افقی بافته می شود. از بافت فرش های ترکمن در ساخت خورجین و المالیق نیز استفاده می شود.

فرش کرمان

فرش کرمان یکی از انواع بهترین فرش دستباف ایران می باشد. این فرش در منطقه کویری کرمان بافته می شود. به علت کویری بودن منطقه بیشتر اهالی به جای کشت  و ذرع به قالیبافی مشغولند. در نقش و طرح قالی کرمان از درختان و گل و گیاه استفاده می شود. تاریخ فرش کرمان به دوران صفویه و قبل از آن می رسد. فرش ایرانی در تمام نقاط کشور عزیزمان بافته می شود اما در بین این فرشها، فرش تبریز و نایین را می توان به عنوان بهترین ها نشان داد.

نکته پایانی

چون اکثر مناطق ایران دارای بافنده های مجرب و استادکاران خوبی هستند، از لحاظ کیفیت اکثر فرش ها دارای کیفیت بالایی هستند. انتخاب فرش بستگی به سلیقه فردی دارد. از لحاظ کیفیت کلیه فرش های دستبافت ایران دارای معروفیت جهانی هستند. انواع بهترین فرش دستباف ایران را می توانید در شهر های مختلف و با ویژگی های متفاوت ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.