فرش

انواع فرش دستباف ایرانی | فرش دستباف در شهر های مختلف

انواع فرش دستباف ایرانی

با نگاهی به تاریخ و زندگی بشر این نکته را به خوبی مشاهده می کنیم که از همان نخستین دوران انسان برای استراحت خود از برگ درختان به عنوان زیرانداز استفاده کرد. اما به مرور زمان به این نتیجه رسید که استفاده از پوست حیوانات شکار شده بهتر از برگ درختان بوده است. ضمن دوام بیشتر قابل حمل نیز بوده است. در این مقاله از وب سایت دوک سپید به بررسی انواع فرش دستباف ایرانی می پردازیم. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید و فروش فرش دستباف ایرانی می توانید با متخصصان ما در تماس باشید.

زیرانداز ها از آغاز

با توجه به آگاهی انسان های نخستین و موفقیت آنها در اهلی کردن حیوانات باعث گردید به مرور زمان از پوست، پشم و موی حیوانات را مورد استفاده قرار دهد. شاید بتوان گفت بافت نخ آغازی بر بافته ها شد. این بافت شاید زیرانداز یا پوششی برای تن بوده باشد. اما در هرصورت آغازی بر بافت بود. شاید اولین بافت ها دارای اندازه یا شکل منظمی نبوده باشند. اما با کسب تجربه و استفاده از چهار چوب به این بافته ها نظمی هندسی دادند. البته شاید بتوان استفاده از نمد را به عنوان زیرانداز نام برد. اما بیشتر به عنوان تن پوش نام برده شده. فارغ از این موضوع بافت زیر اندازها به همین طریق ادامه داشته تا اینکه بافندگان این زیراندازان با تخیل خود نقش هایی که معمولا برگرفته از طبیعت اطراف بود طراحی و پیاده کردند. می توان گفت سردمدار بافنده های زیر انداز زنان بودند که در اوقات فراغت به این کار می پرداختند. تمامی این تلاش ها در نهایت منجر به تولید انواع فرش دستباف ایرانی شده است.

انواع فرش دستباف ایرانی – بافت قالی(فرش)

در طول دوران بافندگان که معمولا زنان بودند بر اساس ذوق و تجربه توانستند در بافت زیراندازها تغییراتی بدهند و برای راحتی بیشتر گره ها را به صورتی پرزدار و بلند ببافند. این کار ضمن زیبایی، راحتی را به ارمغان آورد. این زیرانداز بعدها نام قالی یا فرش را به خود گرفت. فرشها در کنار دیگر زیر اندازها در منازل جایی برای خود باز کردند و جزء لاینفک زندکی شدند. به جرأت می توان گفت ایران خواستگاه و کانون فرش در جهان بوده و هست. فرشها در ایران دارای نقش های مختلفی هستند که هر کدام از معروفیت جهانی برخوردار هستند. البته لازم به ذکر است که هر منطقه از ایران فرش ها معمولا طرح های خاص خود را دارند. امروزه فرش ایرانی هنوز قرب و منزلت خود را حفظ کرده و کرامت و منزلتی خاصی دارد.

انواع فرش دستبافت ایرانی

از دیرباز فرش دستبافت ایرانی الگوی زیبایی و ظرافت شناخته می شود. سرتاسر ایران مهد بافت فرش می باشد. اگر بخواهیم انواع فرش دستباف ایرانی را نام ببریم باید گفت که فرش های بافت اصفهان، کرمان و تبریز در بین بقیه معروف تر و زبانزد می باشند. این فرش ها به طور کلی عبارتند از:

  • فرش دستبافت قم
  • فرش کاشان
  • فرش نائین
  • فرش مشهد
  • فرش اصفهان
  • تبریز

البته لازم به یاداوری است که انواع فرش دستبافت ایرانی در خیلی از شهرها و روستاهای دیگر نیز بافته می شود.  معمولا دارای طرح و نقشه خاص خود هستند مانند فرش دستبافت سیرجان. در توضیح فرش های دستباف به فرش های زیر اشاره می کنیم.

فرش دستبافت ایرانی

فرش دستبافت اصفهان

شهر هنرمند و هنرپرور اصفهان علاوه بر هنرهایی در زمینه مس، میناکاری و خاتم کاری در زمینه بافت فرش نیز حرف هایی برای گفتن دارد. بافندگان فرش در این شهر طرح های زیبایی را بافته که شهرتی جهانی دارند.

انواع فرش دستباف ایرانی – فرش دست بافت کاشان

لازم به گفتن است که بافت فرش در بعضی از شهر های ایران با دقت، ظرافت و هنرنمایی بیشتری انجام می پذیرد. همین امر باعث شهرت جهانی برای این بافته گردیده است. از بین قالی های دستبافت، قالی کاشان هم در داخل و هم در خارج از کشور، شهرت فراوانی دارد. در طرح ها و رنگ های مختلفی بافته می شود. زیبایی و کیفیت بالای فرش کاشان باعث گردیده خرید و فروش آن رونق زیادی داشته باشد. فرش دستبافت کاشان از زمان صفویه از معروفترین فرشها بوده که هنوز هم به عنوان یک فرش درجه یک شناخته می شود.

انواع فرش دستباف ایرانی – فرش تبریز

یکی دیگر از شهرهای معروف ایران که در تولید فرش دستبافت زبانزد خاص و عام می باشد و طرفداران زیادی نیز دارد شهر زیبای تبریز می باشد. بافندگان خوش ذوق و هنرمند این شهر قالی هایی در طرح و رنگ های زیبایی می بافند. ظرافت فرش تبریز در انواع  دیگر فرش ها دیده می شود. فرش تبریز یکی از خاص ترین محصولات دستی و هنر دستی در ایران و جهان می باشد. هنر فرش بافی در تبریز به دوران صفویه باز می گردد. این هنر ابتدا در روستا ها توسط بافندگان زن و مرد شروع شد و به مرور زمان تبدیل به کارگاههای بزرگ شدند.

فرش دستبافت نایین

از دیگر شهرهایی که انواع فرش دستباف ایرانی آن معروفیت خاص خود را دارد نایین می باشد. بافندگان در این شهر با طرح ها و بافت خاص خود طرفداران خاص خود را جذب کرده اند.

فرش دستبافت کرمان

فرش کرمان از قدیمی ترین ومعروفترین انواع فرش دستباف ایرانی می باشد که طرح و نقشه خاص خود را دارد. بیشتر بافندگان این شهر از عشایر عزیز استان می باشند. همانگونه که گفته شد فرش های دستبافت ایران دارای تنوع مختلف می باشند و در شهرهای ایران بافته می شوند. در این مورد به همین چند شهر بسنده می کنیم.

بهترین انواع فرش دستبافت ایرانی

تمام فرشهای دستبافت ایران دارای ظرافت خاص و زیبایی خاص خود هستند. اما در بین فرش ها، فرش تبریز به دلیل طرح و رنگبندی، طرفداران خاص خود را دارد .

سخن آخر

انواع فرش دستباف ایرانی قیمت های هاص خود را دارند. برای خرید فرش دلخواه و دستبافت قبل از خرید مشاوره ای با کارشناس فرش انجام دهید. این را بدانید که از فرش دستبافت تان مراقبت خاص کنید که به عنوان یک اثر هنری با ارزش شناخته می شود. شما می توانید روش های مختلف نگهداری از فرش را از طریق وب سایت دوک سپید بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.