لحاف و تشک سنتی

کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

از روزگاران کهن انسان برای راحتی خود و اینکه از شر حیوانات موذی در امان بماند زیراندازی از برگ درختان برای خود تهیه می کرد. به مرور زمان آموخت که از ساقه ها، پوست درختان و گیاهان برای خود زیراندازی ببافد تا راحتی بیشتری را احساس کند. هدف ما در این مقاله از وب سایت دوک سپید بررسی این مسئله است که کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

مروری بر تاریخچه تشک ها

انسانها از برگ درختان و ساقه گیاهان برای خود زیراندازهایی درست کردند. کم کم با فراگرفتن شکار حیوانات از پوست آن ها برای خود زیراندازهای بهتر و بادوام تری درست کردند. زیر اندازهایی از پوست. چون پشم نیز به آنها چسپیده بود خیلی راحت تر بودند. به مرور زمان که انسانها آموختند از پشم و موی حیوانات نخ ریسی کنند، بافت پارچه و در نتیجه بافت فرش و انواع زیرانداز را نیز آموختند. در طول سالها با کسب تجربه و ذهن خلاق در کنار بافت پارچه از پشم حیوانات و ساقه و برگ گیاهان خشک شده استفاده کردند. درون زیر اندازها را پرنموده تا چیزی شبیه تشک های امروزی درست کرده باشند.

اصلی ترین مواد اولیه تشک های امروزی را همین پنبه ها و پارچه های نخی تشکیل می دهند. سالیان متمادی همین پنبه و شاید برخی دیگر از الیاف گیاهی مانند کتان، رکن اصلی تهیه تشک ها و زیراندازهای راحتی بودند. به گونه ای که ساخت تشک به عنوان زیرانداز ویژه خواب و حتی نوع نازکتر آن به عنوان روانداز به عنوان شغل مستقل در جامعه مطرح گردید. شغل تشک و لحاف دوزی! شغلی که حتی جنبه رسمیت بیشتری یافت و از حالت سیار به مغازه داری تبدیل شد. هرچند این شغل در خیلی از شهرها به فراموشی سپرده شده ولی هنوز هستند کسانی که دستی در این شغل دارند. اما سوال این است که کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

همچنین بخوانید : خرید اینترنتی گلیم

ساخت تشک های امروزی

با پیشرفت صنعت و نیاز روزافزون جامعه احتیاج به تولید بیشتر باعث گردید تا صنعت به کمک سنت بیاید. تشک های امروزی کم کم گوی سبقت را از تولیدات سنتی گرفتند. اولین نوع تشک های امروزی که جانشین نوع سنتی آن شدند تشک هایی بودند که به جای پنبه از ورقه های ابر در لایه داخلی استفاده کردند. ابر ها نوعی اسفنج نرم ساخته شده از مواد نفتی بودند که هنوز هم جایگاه ویژه ای دارند و مورد استفاده قرار می گیرند.

به مرور زمان تشک ها مدرن تر شده و کارخانجات امروزی تولید تشکهایی را آغاز کردند که بزرگتر و ضخیم تر از سنتی ها بودند. تا جایی که در ساخت آنها از الیاف و پارچه های مخصوص استفاده می کردند و دارای اسکلت و فنرهایی فلزی شدند که به تشک های فنری معروف شدند. اما باز هم سوال این است که کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

ساخت تشک های فنری – کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

امروزه تشک ها از حالت سنتی خارج و صنعتی شده اند. در کارخانه هایی مخصوص همین کار تهیه و تولید می شوند. این تشک ها دارای اسکلتی از سیم های خشک گالوانیزه  وفنرهایی که در ردیف های منظم ساخته و محکم می شوند. برای ساخت روکش های آن ها در لایه های داخلی از الیافی استفاده می شود که از جنس مصنوعی یا طبیعی هستند. البته مسلم است که الیاف و پارچه بکاررفته در این تشک ها اگر ازجنس طبیعی باشند کیفیت بهتری خواهند داشت. ولی استفاده از نوع مصنوعی نیز به خاطر قیمت مناسب و ارزان تر خریداران خاص خود را دارد.

همچنین بخوانید : خرید اینترنتی فرش دستباف 

ساخت تشک های فنری

الیاف طبیعی در تولید تشک ها – کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

در تشک های سنتی از الیاف پنبه حلاجی شده استفاده می شود. در نوع مصنوعی آن از الیاف رولی استفاده می شود. این الیاف در کارخانه های مخصوص و به صورت رول تولید می شوند. بدین صورت که ابتدا مواد به صورت توده در دستگاه حلاجی می شوند. در کوره های مخصوص حرارت می بینند. سپس بصورت مایع درمی آیند. در فرایند سرد شدن تبدیل به ورقه های نازک می شوند که بسته به سفارش با تراکم های مختلف تولید می شوند. هرچه تراکم این رول ها بیشتر باشد استحکام آن نیز بیشتر خواهد بود.

الیاف پالتی

استفاده از این نوع الیاف چند سالی است که وارد صنعت کالای خواب شده. این الیاف بافت جدیدی هستند که حالت اسفنجی دارند و نقش مغزی تشک را ایفا می کند. این جنس از الیاف جزء مقاوم ترین نوعی است که مورد استفاده قرار می گیرد. می تواند جایگزین مناسبی برای پنبه و اسفنج در تشک های قدیمی باشد. این نوع الیاف به پارچه دوخته نمی شوند و در مرکز تشک قرار می گیرند. پس در روند این که کدام الیاف برای تشک مناسب است این گزینه هم اهمیت دارد.

الیاف بالفایبر – کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

برای استفاده در بالشت ها از الیاف بالفایبر استفاده می شود. الیاف بالفایبریا الیاف تیله ای دارای لطافت و نرمی خاصی هستند. هر  چه درصد فیبر آنها بیشتر باشد تشک ها طول عمر بیشتری دارند. حجم خود را دیرتر از دست می دهند. البته استفاده از الیاف طبیعی نسبت به نوع مصنوعی آن خیلی بهتراست.

استفاده از پشم و کرد

استفاده از پشم و کرک به خاطر ضد باکتری وضد قارچی بودن آن و مفید بودن برای ناراحتی های مانند اسم آلرژی های پوستی مفید است. همچنین بخاطر استحکام بالا و حالت کششی  و ارتجاعی این الیاف راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد اورد.ا گر پارچه های روکش دارای کیفیت خوبی نباشد ممکن است باعث ایجاد حساسیت و الرژی های پوستی می شود.

سخن آخر

در این مقاله دیدیم که کدام الیاف برای تشک مناسب است؟ امروزه مواد تشکیل دهنده داخلی تشک می تواند از مواد مصنوعی یا طبیعی مانند پشم یا کرک باشد. حتی الیاف طبیعی مانند پنبه پشم و یا الیاف نارگیل و گیاهان دریایی! بایستی دقت شود که وضعیت جسمانی شما چگونه است. آیا به الیاف مصنوعی یا حتی طبیعی الرژی یا حساسیت دارید. این نکات را ضمن خرید در نظر بگیرید تا بدانید کدام الیاف برای تشک مناسب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.