فرش

گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است؟

گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است

در این مقاله هدف ما بررسی این سوال است که گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است؟ از زمانی که انسان آموخت برای راحتی خود برگ درختان را بر روی زمین پهن کند زیرانداز به نوعی وارد زندگی انسانها شد. به مرور زمان و با کسب تجربه باز  انسانها آموختند به جای برگ درختان که دوام چندانی نداشتند از پوست حیوانات استفاده کنند. این مسیر همینگونه ادامه یافت تا ریسیدن نخ را از پشم و موی حیوانات و الیاف و برگ درختان آموخت. او همچنین آموخت که از بافتن این نخ ها در کنار هم زیر اندازهایی در اندازه های مختلف بافته و حتی برای خود از همین نخ های پشمی و گیاهی لباس نیز تهیه کند.

با این جرئی مقدمه در مقاله پیش رو در مورد انواع زیر اندازها یا فرش ها به طور کلی صحبت خواهیم کرد. به طور اخص در مورد گلیم و گبه توضیحاتی خواهیم داد که کدام یک از این دو برای استفاده در خانه مناسب تر هستند.

تاریخچه ای بر زیرانداز ها

برای این که بدانیم گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است تاریخچه ای از زیرانداز ها را بیان می کنیم. همانگونه که در مقدمه گفتیم از زمانی که انسان ریسیدن نخ را آموخت به مرور زمان یاد گرفت که نخ ها را در کنارهم قرار داده و از بافتن آن ها برای خود زیرانداز یا فرشی ببافد. شاید اولین بافت اینگونه زیر اندازها به زندگی و هنرمندی دامداران باز گردد. آن ها از پشم و موی گوسفندان برای خود زیرانداز هایی می بافتند. بعد از این و به مرور زمان انسان ها در پی این بودند که به کار خود در بافت زیراندازها سرعت ببخشند و با ابتکاراتی  چهارچوب هایی برای بافت بهتر و محکم تر ساختند. همان شد آغازی بر بافت و تولید زیر انداز ها.

انواع فرش یا زیرانداز ها

اگر می خواهیم بدانیم که گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است باید با انواع فرش ها آشنا شویم. بعد از کسب تجربه در بافت زیراندازها در طول سالیان انسان این را نیز آموخت که به این بافته های خود رنگ و لعابی بدهد. به خاطر همین هم زیراندازها از حالت یک نواختی به در آمد و با طرح هایی آمیخته شد. این طرح ها بیشتر تصاویر درختان، حیوانات و یا اشکال هندسی بودند. زمانی که انسان ها آموختند از برگ بعضی درختان یا الیاف و ساقه گیاهان نیز برای خود زیر اندازهایی ببافند تحولی در این زمینه رخ داد.

گلیم یا گبه

تنوع در نوع بافت نیز بر طراحی اضافه گردید. همین امر باعث گردید تا به امروز این کار بافت ادامه داشته باشید. هر روز شاهد طرح ها و بافت های جدیدتری هستیم. فرش دستباف یا ماشینی نیز به بازار وارد شده اند. همانگونه که گفتیم زیراندازها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است؟ – بافت گلیم

بافت گلیم ها را می توان دارای قدمتی بیشتر دانست. بعد از آن با گذشت سال ها و کسب تجربه انسان آموخت تا گره های مختلف را امتحان کرد. بر اثر اشتباه و خطا تجربه بافت نوعی دیگر زیر انداز ها را آموخت. شاید برای راحتی بیشتر سعی و تلاش نمود تا زیر اندازهای ساده را دارای پرزها و نخ های بافته شده بلند تری کند و رفاه بیشتری برای خود به ارمغان بیاورد. شاید بتوان آن را جزو اولین بافته های بشری از پشم و موی حیوانات دانست. چرا که ساده ترین و محکم ترین نوع بافت در ابتدا را می توان همین گلیم نامید.

نمد

برای این که بدانیم گلیم یا گبه کدام مناسب خانه هستند انواع فرش ها را بررسی می کنیم. نمد را می توان به عنوان نوعی دست بافت ضخیم به حساب آورد که در ساخت آن از هیچ نوع گرهی استفاده نشده. از کنار هم چیدن پشم و موی حیوانات با لگد مال کردن و استفاده از آب و بخار به دست آمده است. از نمد به جز فرش در تهیه پالتوهای بلند عشایری و کلاه نیز استفاده می شود.

گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است؟ – قالی

این دست بافت یکی از قدیمی ترین و با ارزش ترین زیراندازهای موجود در جامعه می باشد. درعین استفاده می توان از آن به عنوان یک پس انداز قیمتی و با ارزش نام برد. هر چند امروزه قالی های ماشینی بازار را در دست خود گرفته اند. اما قالی های دست بافت سنتی ارزش خود را حفظ و بیشتر نیز کرده اند.

گبه

این دست بافته را می توان همان قالی نامید. اما در اندازه کوچک تر و پرزهای بلند تر! گبه ها را بیشتر به عنوان یک اثر هنری دست بافت و با ارزش می شناسند تا یک زیر انداز و قالی.

گلیم یا گبه کدام مناسب استفاده در خانه است؟

این سئوال شاید به ذهن همه خطور کرده باشد و جواب آن بستگی به نظر شما در مورد زیراندازها ست. البته که امروزه جنبه تزئینی این فرش ها بیشتر است. ولی گلیم ها علاوه بر تزئین اگر کمی هم پاخور شوند اشکالی ندارد. به همین خاطر اگر به دنبال یک فرش سنتی با قیمت مناسب هستید می توانید از گلیم استفاده کنید. بهترین جا اتاق خواب می باشد. یا قسمت کناری سالن های پذیرایی و وسط چیدمان مبل منزل!

اما در مورد گبه وضعیت کمی متفاوت می باشد و بایستی بیشتر به جنبه تزئینی و زیبایی آن فکر کرد و پاخور کمتری داشته باشد. می توان از این فرش به عنوان تزئینی بین چیدمان مبل ها استفاده کرد. می توان در سالن پذیرایی و در مسیرهایی که رفت و آمد کمتری دارد استفاده کرد مثلا اگر شومینه دارید کنار شومینه هم محل خوبی برای استفاده از گبه می باشد.  نکته پایانی این که استفاده از هرکدام از این دو بستگی به سلیقه فردی و نوع چیدمان منزل دارد. پس با اتکا به سلیقه می توان فهمید که گلیم یا گبه کدام مناسب خانه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.