بدلیجات و زیورآلات

سفید کردن نقره در خانه با چه روش هایی ممکن است؟

سفید کردن نقره

از قدیم الایام استفاده از نقره در بین ایرانیان خصوصا آقایان دارای منزلت خاصی بوده. به دلیل این که استفاده از طلا برای مرد در احکام اسلامی دارای مشکل می باشد رویکرد به استفاده از نقره در آقایان بیشتر است. اما این استفاده صرفا ویژه آقایان نبوده. از قدیم ظروف نقره و حتی زیورآلات زنان نیز از نقره ساخته می شد. در مقاله پیش رو از وب سایت دوک سپید در مورد استفاده از نقره و راه سفیدکردن آن توضیحاتی داده خواهد شد. پس اجازه دهید ببینیم سفید کردن نقره با چه روش هایی ممکن است؟! جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع زیورآلات و دنیای مد و زیبایی می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

نقره و استفاده از آن

همانگونه که گفتیم استفاده از نقره باعث می گردد که در طول مدت زمان کیفیت خود را از دست داده و براقیت و زیبایی اولیه را نداشته باشد. به همین دلیل برای برگرداندن زیبایی و جلوه اولیه نقره را طی فرایندی سفید می کردند. در مورد راه های سفید کردن نقره توضیح خواهیم داد. اما قبل از توضیح در مورد سفید کردن نقره به این مسئله می پردازیم که علت سیاه و کدر شدت نقره چیست؟ همانگونه که می دانیم فلز نقره جزو فلزات گران قیمت می باشد.

به همین دلیل از قدیم به عنوات زیورآلات و وسایل تزئینی خانه مانند آینه و شمعدان استفاده می  گردید. نقره جزء فلزات ضد باکتریایی محسوب می شود. وقتی میکروب های موجود در هوا روی این فلز بنشینند اکسیده شده و به مرور زمان باعث تغییر رنگ و سیاهی نقره می شوند. از دیگر عوامل سیاهی نقره می توان به برخورد روغن، لوازم آرایشی، عطری و اسپری های بو زا و سفید کننده های بدن اشاره کرد. اما در ادامه به روش های سفید کردن نقره در منزل خواهیم پرداخت.

سفید کردن نقره در منزل

روش های مختلفی برای سفید کردن نقره وجود دارد. در ادامه ما به بررسی این راه ها می پردازیم:

سفید کردن نقره با پودر ماشین لباسشویی

یکی از رایج ترین روش ها برای سفید کردن نقره بدین صورت است که یک تکه فویل آلومینیوم در ظرف قرار داده و آب جوش داخل ظرف می ریزید. سپس یک قاشق پودر لباسشویی را به آن اضافه می کنید.‌ اجازه دهید نقره مدتی در آن بماند. سپس آن را خارج نموده و بشویید.

سفید کردن با پودر جوش شیرین

برای این کار از ظروفی استفاده کنید که به جوش شیرین عکس العملی نشان ندهند و یا سطح ظرف را با فویل آلومینیوم بپوشانید. در ادامه یک قاشق جوش شیرین، یک قاشق نمک و نصف لیوان سرکه درون ظرف ریخته و با آب ولرم آن را ترکیب کنید. سپس نقره جات خود را درون ظرف ریخته تا به مدت نیم ساعت درون ظرف بماند. بعد از سفید شدن نقره را بشویید و از آن استفاده کنید.

سفید کردن نقره با نشاسته ذرت

با استفاده از خمیر ذرت می توانید نقره های خود را سفید و براق کنید. برای این منظور مخلوطی از شاسته و آب  را خمیر کنید و بر روی ظروف نقره کشیده و بگذارید خشک شود‌ پس از خشک شدن خمیر مواد را به وسیله دستمال حوله مالش داده تا براق شود.

همچنین بخوانید : خرید آنلاین فرش دستباف ایرانی

سفید کردن نقره با نشاسته ذرت

سفید کردن با خمیر دندان

درست است که خمیر دندان برای شستشوی دندان می باشد اما از آن برای سفید کردن نقره نیز می توان استفاده کرد. برای این کار ابتدا کمی خمیر دندان را بر روی پارچه کشیده سپس اشیاء نقره ای خود را با آن مالش دهید. پس از چند دقیقه خمیر دندان را به وسیله دستمال دیگری پاک کنید.

سفید کردن نقره با سرکه

برای این کار ظرفی را پر از سرکه کرده و اشیاء نقره ای خود را داخل آن بریزید‌. در همین حالت با پارچه ای آنها را تمیز کنید.

سفید کردن با لیمو و نمک

استفاده از این روش از قدیمی ترین نوع تمیز کردن نقره می باشد. بدین ترتیب که یک یا دو قاشق ابلیمو را همراه با مقداری نمک و اب داغ ترکیب کنید. سپس به مدت 5 الی10 دقیقه اشیاء نقره ای خود را درون آن قرار دهید. بعد از خشک شدن می توانید از نقره تمیز و سفید شده استفاده کنید.

سفید کردن نقره با استفاده از شیشه شوی

در این روش نقدار کمی شیشه شو را روی پارچه ای ریخته و اشیاء نقره ای خود را با آن مالش دهید. با این کار نقره های شما سفید خواهد شد.

در اینجا توصیه می کنیم برای سفید کردن نقره به هیچ وجه از مایع سفید کننده (وایتکس) استفاده نکنید. این فکر اشتباه است که وایتکس اشیاء نقره ای شما را سفید می کند. این کار علاوه بر این که نقره را سفید نمی کند حتی باعث سیاه شدن بیشتر آن نیز خواهد شد.

سخن آخر

نکته آخر این که حتما موقع سفید کردن نقره از دستکش استفاده کنید. برای شستن ظروف نقره از ماشین ظرفشویی اصلا استفاده نکنید.  توصیه مهم این که بعد از شستن ظروف نقره برای براقیت بیشت آنها را در پودر خاک اره نرم خشک کنید تا نتیجه شگفت انگیز این کار را ببینید. در این مقاله از وب سایت دوک سپید ما بهترین راه های سفید کردن نقره را ارائه داده ایم.

اگر می خواهید در ارتباط با استایل ها و ست کردن لباس با زیورآلات اطلاعات کسب کنید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.