مد و زیبایی

برند زارا | تاریخچه برند زارا + اهمیت برند به مخاطبان و طرفداران

برند زارا

زارا یکی از موفق ترین برندهای خرده فروشی مد در جهان است. برند زارا طیف گسترده ای از مصرف کنندگان با فرهنگ های متفاوت و در گروه های سنی مختلف را در بر می گیرد. عوامل زیادی در موفقیت این برند نقش دارند، اما اصلی ترین عامل موفقیتش در اولویت قرار دادن مشتریان است. برند زارا بررسی شده در این مقاله دوک سپید وسواس زیادی روی مشتریان خود دارد. این برند جهانی، پوشاک مردانه، زنانه و بچه گانه، کفش و اکسسوری را عرضه می کند.

تاریخچه برند زارا

آمانسیو اورتگا و روزالیا مرا در سال ۱۹۷۵ تجارت خانوادگی خود را در شهر گالیسیا در بخش شمالی اسپانیا ترتیب دادند. نام این تجارت را زارا گذاشتند. سالهای بعد، زارا مشتری های اسپانیایی را جذب کرد و باعث شد ۹ فروشگاه جدید در بزرگترین شهرهای اسپانیا افتتاح شد.

در سال ۱۹۸۵، اورتگا، فرایند طراحی، تولید و ارائه به سبک جدید ایجاد کرد و آن را “مد فوری” نامگذاری کرد. سپس زارا خود را وارد بازار جهانی کرد و در کشورهای پرتغال، آمریکا، فرانسه، مکزیک، یونان، بلژیک، سوئد، مالت، قبرس، نروژ و اسرائیل مطرح شد. اکنون کمتر کشوری یافت می شود که برند زارا در آن وجود نداشته باشد. آن فروشگاه خانوادگی اسپانیا، اکنون پرچمدار ایندیتکس  و اورتگا نیز ششمین مرد ثروتمند جهان است و گروه او بزرگترین گروه مد در جهان است.

بعدها زارا در زمینه های مختلف فعالیت کرد: از جمله اشیای تزئینی خانگی، لباس ها و لوازم جانبی برای جوانان، لوازم جانبی گران قیمت برای مردان و زنان، لباس های زیر زنانه و…

رتبه برتر

در سال ۲۰۱۹، زارا در فهرست بهترین برندهای جهانی اینتربرند رتبه ۲۹ گرفت. در چهار عبارت توانست خود را نشان دهد: زیبایی، درخشندگی، عملکرد و پایداری.

می توان گفت که راز موفقیت زارا توانایی آن در همگام شدن با روندهای جهانی مد بود. برند زارا از ابتدا شکاف قابل توجهی بین خودش و سایر برندها ایجاد کرد. شکافی که در نتیجه کیفیت بالای لباس ها و قیمت های عالی بود.

 

اهمیت به تغییر و تحول در مد

برند زارا به تغییر و تحول مد اهمیت زیادی می دهد. طراحی های جدید را بر اساس آخرین سبک ها در مدت یک یا دو هفته وارد بازار می کند. در حالی که برندهای دیگر مجموعه های جدید خود را در طول شش ماه ارائه می دهند. برند زارا با استفاده از این نقطه اوج می تواند سایر رقبا را شکست دهد و به برند مورد علاقه مردم تبدیل شود. عقیده اورتگا این است که مردم باید لباس های خود را برای مدت کوتاهی بپوشند و از آن لذت ببرند. سپس مانند سایر مواد خوراکی آن ها دور بریزند. لباس ها نباید در کمد نگهداری شوند.

اهمیت به تغییر و تحول در مد

شعار برند زارا این است: زمان تحویل کوتاه، تولید کمتر برای سبک خاص و تولید سبک های بیشتر. با این حساب زارا فقط طرح های خود را به مدت سه تا چهار هفته در فروشگاه قرار می دهد. این شیوه خاص فروش باعث می شود که خریداران و علاقمندان به سبک زارا، به طور مداوم به فروشگاه ها سر بزنند زیرا با تاخیر یک هفته ای، سبک خاصی را از دست می دهند. هسته اصلی موفقیت برند زارا، تمرکز آن بر مشتری است. در واقع ارتباط خوب با مشتری باعث شده که زارا بتواند بر اساس سلیقه آن ها نوآوری و رقابت کند.

آن ها نظرات و ایده های مشتریان را در نظر می گیرند و همین نکات را در سبک های جدید به کار می گیرند. دو قانون اساسی در امپراتوری برند زارا وجود دارد: “به مشتریان آن چه می خواهند ارائه بدهیم” و “سریع تر از هر کس دیگری آن را به مشتری برسانیم”

تفاوت های اقلیمی  و فیزیکی مشتریان برند زارا

برند زارا به تفاوت های اقلیمی، فرهنگی و حتی فیزیکی مشتریان خود در سراسر جهان توجه می کند. با راه اندازی سیستم های اطلاع رسانی جدید، با سرعت پاسخگوی مردم می شوند. این امر کمک می کند که با سرعت بیشتری کالاهای جدید را وارد بازار کند. به این صورت طراحان و مشتریان زارا به طور مداوم با هم مرتبط هستند. این استراتژی مهم برند زارا است.

صادرات محصولات را به صورت مداوم و بی وقفه انجام می دهند. اگر طرحی در طول یک هفته فروش خوبی نداشته باشد، به سرعت جمع آوری می شود و طراحان به دنبال طرح های جدید می روند. در برند زارا “غیر ممکن” وجود ندارد. همچنین زارا طراح اصلی ندارد بلکه به تمام طراحانش استقلال می دهد و به آن ها اجازه می دهد که بر اساس اطلاعات روزانه سبک های محبوب را طراحی کنند. برند زارا مشتری محور است و این راز موفقیت اوست. واقعیت برند زارا این است که هیچ کس بهتر و معتبرتر از مشتری نیست.

سخن آخر

در این مقاله از دوک سپید به بررسی برند زارا پرداختیم. برندی که جذابیت های بسیار زیادی دارد. اگر نیاز به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با استایل های مختلف مانند استایل رترو و یا دنیای پارچه ها مانند پارچه لنین  و پارچه کشمیر دارید سایر مقالات را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.